JYP-luotsi Virtanen omiensa esityksestä: ”Kamalaa!”

Jyväskylän JYP kävi ottamassa 6–3-selkäsaunan sveitsiläiseltä EV Zugilta jääkiekon Mestarien liigassa. JYP suorastaan auttoi isäntiä parhaansa mukaan pääsemään kahdessa ensimmäisessä erässä peräti neljän maalin karkumatkalle (6–2).
JYPin päävalmentaja Marko Virtanen ei silitellyt omiaan ottelun jälkeisessä haastattelussa.
– Melkein kaikki meni väärin. Ensimmäisessä erässä emme olleet valmiita, koko joukkue ei ollut valmiina. Vastustajan neljä ensimmäistä maalia tuli meidän pelaajiemme isoista henkilökohtaisista virheistä. Zug on niin taitava joukkue, että se rankaisee tuollaisista, Virtanen sanoi CHL:n nettisivuilla julkaistussa haastattelussa.
– Kolmannessa erässä pääsimme kiinni omaan rytmiimme ja omaan peliimme, ja siihen erään olen tyytyväinen. Mutta kaksi ensimmäistä erää – kamalaa! Virtanen summasi.
JYP kohtaa Mestarien liigan alkulohkossa vielä valkovenäläisen Neman Grodnon kahdesti lokakuussa.
C-lohkon toisessa ottelussa lauantaina Vienna Capitals voitti Neman Grodnon rangaistuslaukauskisan jälkeen 5-4.
Neljän pelatun kierroksen jälkeen JYP johtaa lohkoa yhdeksällä pisteellään. EV Zug on pisteen perässä. Neman Grodnolla on kasassa neljä ja Capitalsilla kolme pistettä, joten kaikki lohkon sijoitukset ovat yhä teoriassa auki.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- HIFK:lle jälleen uusi takaisku – superlupaus sairauslomalle
- Olli Jokisen HIFK sai jymyuutisen!
- Lehti: Vegas Golden Knightsin ex-NHL-huippulupauksen verestä löytyi kokaiinia – ”Hän elää epäterveellistä elämää”
- Patrik Laineeseen verrattu hyökkääjä paljastui flopiksi – löysi nyt uuden NHL-seuran!
- Kolme suomalaislupausta siirtyy rapakon taakse
- Tyly oppitunti – Jesse Puljujärven edustama joukkue koki täydellisen nöyryytyksen
- NHL-pomolta karu paljastus Rasmus Ristolaisesta
- Ura paketissa – yli 600 ottelun NHL-hyökkääjä ripustaa luistimet naulaan!
- Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle