SaiPa on tiedottanut torstaina tehneensä 1+1-vuotisen sopimuksen 20-vuotiaan ranskalaishyökkääjän Bastien Maïan kanssa.

Viime kaudella Pohjois-Amerikassa NAHL:n juniorisarjassa pelannut isokokoinen hyökkääjä on Suomessa tuttu HIFK:n junioreista, jossa hän pelasi monta tehokasta kautta kovilla tehopisteillä.

Maïa siirtyi kotimaastaan Suomeen jo 15-vuotiaana kehittyäkseen pelaajana mahdollisimman paljon. Hän kuuluu myös Ranskan juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin ja pelasi viime kaudella jo ensimmäiset pelinsä miesten maajoukkueessa.

– Bastien erittäin iloinen ja fiksu mies. Hän on kotiutunut hyvin jo menneillä kausilla Suomeen. Pelaajana hän on maalintekijätyyppi. Rightin puolen pelaajan vahvuudet ovat hyökkäyspäässä, kuvailee seuran tiedotteessa SaiPan toinen hyökkääjä Antton Mönkäre, joka on pelannut Maïan kanssa HIFK:n junioreissa.

Maïaa testataan heti viikonloppuna Pitsitunauksessa, jonka jälkeen selviää, että pelaako nuori hyökkääjä SaiPan liigajoukkueessa vai aloittaako hän seuran A-junioreiden mukana.