KHL-mahtiseuran venäläispuolustajaa yritetty vitkutella rapakon taakse – ”Hänestä käydään kova kisa NHL:ssä”

Tällä hetkellä KHL:n jättiläisseuraa TsSKA:ta edustava Igor Ozhiganov on noussut pinnalle Pohjois-Amerikassa, sillä häntä on yhdistetty tuoreeltaan Toronto Maple Leafsin riveihin.
Sovsport.ru:n mukaan Maple Leafsin GM Lou Lamoriello ja Maple Leafsin päävalmentaja Mike Babcock olisivat käyneet lounaalla Ozhiganovin kanssa Moskovassa.
Sportsnetin toimittaja Chris Johnston epäilee, että Maple Leafs yrittää toistaa Ozhiganovin kohdalla vanhan tempun.
– Miten itse näen, niin tässä on kyse hieman samanlaisesta taktiikasta, mikä nähtiin Nikita Zaitsevin kohdalla. Maple Leafsin johto vieraili Zaitsevin luona pariin eri otteeseen ja lopulta Zaitsev teki sopimuksen Torontoon. Häneltä nähtiin sitten vahvoja otteita tulokaskaudellaan Maple Leafsissa, minne hän teki seitsemän vuoden mittaisen jatkon, Johnston käy läpi.
Johnstonin mukaan Maple Leafs on yrittänyt ottaa etumatkaa tapauksessa, joka herättänee vielä laajaa kiinnostusta NHL:ssä.
– Uskon, että hänestä käydään vielä kova kisa NHL:ssä, kun kausi menee eteenpäin, Johnston näkee.
– Monet NHL-seurat ovat varmasti kiinnostuneita hänestä.
Ozhiganov siirtyi Sibiristä TsSKA:han kesällä 2015. Viime kaudella 24-vuotiaalle puolustajalle merkattiin 50 runkosarjaottelussa tehot 8+14=22.
– Hän on nimi, josta moni ei ole kuullut Pohjois-Amerikassa. Hän on kuitenkin sellainen tapaus, josta kuulemme vielä paljon. Yksi kykyjenetsijä kertoi minulle, että Ozhiganov liikkuu varsin hyvin isokokoiseksi (188 cm, 97 kg) puolustajaksi. Hän tekee todennäköisesti NHL-sopimuksen tämän kauden jälkeen, Johnston uskoo.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen kausi päättyi – toimittajalta viiltävä arvio: ”Verhot vedetty kiinni”
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov