KHL-mahtiseuran venäläispuolustajaa yritetty vitkutella rapakon taakse – ”Hänestä käydään kova kisa NHL:ssä”

Tällä hetkellä KHL:n jättiläisseuraa TsSKA:ta edustava Igor Ozhiganov on noussut pinnalle Pohjois-Amerikassa, sillä häntä on yhdistetty tuoreeltaan Toronto Maple Leafsin riveihin.
Sovsport.ru:n mukaan Maple Leafsin GM Lou Lamoriello ja Maple Leafsin päävalmentaja Mike Babcock olisivat käyneet lounaalla Ozhiganovin kanssa Moskovassa.
Sportsnetin toimittaja Chris Johnston epäilee, että Maple Leafs yrittää toistaa Ozhiganovin kohdalla vanhan tempun.
– Miten itse näen, niin tässä on kyse hieman samanlaisesta taktiikasta, mikä nähtiin Nikita Zaitsevin kohdalla. Maple Leafsin johto vieraili Zaitsevin luona pariin eri otteeseen ja lopulta Zaitsev teki sopimuksen Torontoon. Häneltä nähtiin sitten vahvoja otteita tulokaskaudellaan Maple Leafsissa, minne hän teki seitsemän vuoden mittaisen jatkon, Johnston käy läpi.
Johnstonin mukaan Maple Leafs on yrittänyt ottaa etumatkaa tapauksessa, joka herättänee vielä laajaa kiinnostusta NHL:ssä.
– Uskon, että hänestä käydään vielä kova kisa NHL:ssä, kun kausi menee eteenpäin, Johnston näkee.
– Monet NHL-seurat ovat varmasti kiinnostuneita hänestä.
Ozhiganov siirtyi Sibiristä TsSKA:han kesällä 2015. Viime kaudella 24-vuotiaalle puolustajalle merkattiin 50 runkosarjaottelussa tehot 8+14=22.
– Hän on nimi, josta moni ei ole kuullut Pohjois-Amerikassa. Hän on kuitenkin sellainen tapaus, josta kuulemme vielä paljon. Yksi kykyjenetsijä kertoi minulle, että Ozhiganov liikkuu varsin hyvin isokokoiseksi (188 cm, 97 kg) puolustajaksi. Hän tekee todennäköisesti NHL-sopimuksen tämän kauden jälkeen, Johnston uskoo.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Minnesota Wildin kuukausien sopimusvääntöön tulossa viimein päätös?
- HIFK takoi ennätystuloksen: Hurja liikevaihto
- Helsingin jäähallissa putkirikko – HIFK:n ottelua täytyi siirtää pelaajien turvallisuuden vuoksi
- Nyt puhuu Joel Armia – paljastaa Ylelle: Tämän takia vaihtoi seuraa NHL:ssä
- Liiga-seura vahvisti rivejään – haaviin hyökkääjä Pohjois-Amerikasta
- Asiantuntijat listasivat NHL:n 20 parasta sentteriä – mukana kolme suomalaista
- Carolina-hyökkääjän ura päättyi 33-vuotiaana – sai nyt uuden pestin NHL:stä
- NHL:ään varattu Pelicans-lupaus suuntaa rapakon taakse
- Lähde: NHL jää taakse – kaksinkertainen Stanley Cup -mestari löysi uuden seuran
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- Ilvekseltä karu tiedote
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!