Jaromir Jagrin piikittelyn kohteena ollut tähtisentteri uskoo: ”Mikä tahansa seura hyötyy hänestä”

NHL:ssä tshekkilegenda Jaromir Jagrin tulevaisuuden suunnitelmat ovat olleet pahasti hämärän peitossa.
Florida Panthers ei tarjonnut 45-vuotiaalle Jagrille enää jatkosopimusta, minkä myötä hän on tällä hetkellä rajoittamaton vapaa agentti.
Päätös oli hieman yllättävä, sillä Jagrin uskottiin jatkavan Floridassa myös tulevalla kaudella.
– Hän löytää varmasti uuden paikan, Panthersin tähtihyökkääjiin kuuluva Nick Bjugstad sanoi NHL.comin mukaan.
– Hän on pelannut erittäin hyvin ja uskon, että minne hän sitten päätyykään, tämä seura hyötyy hänestä. Hän tekee ympärillään olevista pelaajista parempia. Sain kokea itse saman. Sama juttu oli Aleksander Barkovin ja Jonathan Huderdeaun kohdalla. He ovat erittäin hyviä pelaajia, mutta heistä tuli fantastisia pelaajia Jagrin vierellä, Bjugstad hehkutti.
Bjugstad itse sai kokea erityistä huomiota Jagrilta kaksikon yhteisen Panthers-taipaleen aikana.
– Hän tykkäsi piikitellä minua ja käyttää lempinimeä ”Bjugy”, todella erikoisen äänen kera. Otin sen vastaan, koska se tuli kuitenkin häneltä. Tuo on yksi juttu, minkä hän tuo joukkueeseen. Ihan se olemus kopissa. Huumorintaju ja intohimo lajia kohtaan välittyvät koko ajan. Se on ihan mieletöntä.
Jagrista on tullut melkoinen teräspappa, sillä nykypäivänä kovin moni pelaaja ei jatka NHL-uraansa edes nelikymppiseksi saakka.
– Jo se on erikoista, jos joku pystyy pelaamaan 20 vuotta NHL:ssä. Mutta että 25 vuotta…
– Uskon, että kaikki seuraavat tarkkaan häntä. Miten hän treenaa, mitä hän syö, Bjugstad tuumaa Jagrista.
– En voi sanoa tarpeeksi hyvää hänestä. Minne hän sitten meneekään, hän tuo varmasti sen saman persoonallisuuden ja samat jutut pukukoppiin. Mikä tahansa joukkue on onnekas saadessaan hänet. En voi tarpeeksi kiittää siitä, mitä hän on tehnyt minulle, Panthers-sentteri jatkaa ylistystä.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Näin paljon Doug Shedden tienaa Suomessa
- Jokerit: Liigasta tuttu hyökkääjä haaviin!
- Kärpät: seuralegendan pojalle sopimus
- Jättipommi! Doug Shedden Liiga-seuran päävalmentajaksi
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- IS: Ilvekseltä iso päätös Tommi Niemelän tulevaisuudesta seurassa
- Vahvistus tuli: Rikard Grönborg vaihtaa maisemaa
- Juuse Saros liekeissä NHL:ssä – toiminta ennen ottelua huvittaa somessa: ”Maalivahdit ovat omalaatuisia”
- Hurja huhu: Jarmo Kekäläinen huippupestiin NHL:ssä?
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- Ville Husson osoite selvisi NHL:ssä
- Olli Jokiselta suoraa puhetta Ilves-tappion jälkeen: ”Edes nämä pelaajat, jotka meillä on…”
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Ville Peltonen: Päävalmentajapesti!
- HIFK:n uusin tempaus sai fanit raivon partaalle: ”V***u mikä rimanalitus”
- Lähde: SHL-puolustaja siirtyy Liigaan
- Suomalaishyökkääjälle näytettiin ovea NHL:ssä
- Nyt tipahti loistouutinen: Suomalainen maalitykki nousee kokoonpanoon NHL:ssä
- Connor McDavidille lisää tulitukea – maalitykki siirtyy Edmontoniin!