Kuolleen NHL-tappelijan vanhempien kanne liigaa vastaan hylättiin – ”väkivallan kulttuuria ei silti pidä hyväksyä”

Chicagon liittovaltion oikeus on hylännyt kanteen, jonka entisen NHL-pelaajan Derek Boogaardin vanhemmat olivat nostaneet jääkiekkoliiga NHL:ää vastaan, Chicago Suntimes -lehti kertoo. Tappelijana tunnetuksi tullut Boogaard menehtyi kipulääkkeiden yliannostukseen uransa jälkeen, ollessaan vain 28-vuotias.
Boogaard pelasi NHL:ssä kuutena kautena 2005–11 Minnesota Wildissa ja New York Rangersissa yhteensä 277 runkosarjan ottelua, joissa teki kolme maalia ja sai 589 jäähyminuuttia. Hän osallistui otteluissa 66 tappeluun.
Boogaardin aivot tutkitiin tämän kuoleman jälkeen Bostonin yliopiston lääketieteen laitoksella. Raportin mukaan Boogaard kärsi toisen asteen kroonisesta aivosairaudesta, joka oli seurausta toistuvista päähän kohdistuneista iskuista, joita hän sai jääkiekkouransa aikana.
Boogaard addiktoitui kivunlievitykseen tarkoitettuihin opioideihin, joita varten joukkueen lääkärit kirjoitivat hänelle reseptit. Boogaard oli addiktionsa vuoksi kuntoutuksessa, mutta viikonloppulomalla toukokuussa 2011 hän otti yliannostuksen kipulääkkeitä ja menehtyi, oikeuden pöytäkirjoissa kerrottiin.
Haasteen hylännyt tuomari Gary Feinerman perusti päätöksensä osittain teknisiin yksityiskohtiin. Pelaajan vanhemmat Len ja Joanne Boogaard olivat muun muassa nostaneet kanteen liian myöhään, vaikka tiesivät, missä ajassa kanne olisi pitänyt nostaa. Tuomarin mukaan oli muitakin syitä, miksi kanne ei olisi mennyt läpi, vaikka se olisi nostettu pykälien mukaisesti.
20-sivuisessa loppukirjelmässään Feinerman kuitenkin korosti, että NHL:n tarpeetonta ja perusteetonta väkivaltaa viljelevä ja paljain nyrkein käytäviä tappeluita ihannoiva kulttuuri ei ole hyväksyttävä.
– Oikeuden päätös ei tarkoita, että kunnioittaisin tapaa, jolla NHL suhtautui Boogaardin – tai lukuisien muiden pelaajien – vuosia kestäneisiin kärsimyksiin”, Feinerman sanoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen kausi päättyi – toimittajalta viiltävä arvio: ”Verhot vedetty kiinni”
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov