Pittsburgh Penguinsin Jevgeni Malkin on tällä hetkellä melkoisessa karussa pudotuspelien pistepörssissä NHL:ssä. Malkin on repinyt jo viiden pisteen etumatkan muihin nähden. 18 pudotuspeliottelussa Malkin on takonut tehot 7+17=24. Jaetulla kakkospaikalla Ryan Getzlafilla (8+11) ja Sidney Crosbyllä (7+12) on 19 tehopistettä koossa. Kuudennessa konferenssifinaaliottelussa Malkin heilautti jälleen yhden erittäin komean osuman.

NHL

@NHL
Malkin refused to be stopped. Plain and simple. #StanleyCup
Tämä nostatti pöydälle vanhan, varsin kyseenalaisen päätöksen. Malkinia ei nimittäin valittu vuoden alussa NHL:n kaikkien aikojen sadan parhaan pelaajan listalle. Tapausta ihmeteltiin suuresti jo julkistuksen yhteydessä. Huikeat otteet ovat sen kuin lisänneet ihmettelyä. – En voi vieläkään uskoa sitä, ettei Malkinia nimetty NHL:n sadan parhaan joukkoon, Sportsnetsin toimittaja Chris Johnston ihmetteli.

Chris Johnston

@reporterchris
Still can't believe Evgeni Malkin wasn't named to the NHL 100.
– Ei sadan parhaan joukossa (menossa kohti toista NHL:n pudotuspelien arvokkaimman pelaajan palkintoa), Upgruvin toimittaja Rob Rossi sivalsi. – Malkin. Ei sadan joukossa. Ok, TSN:n toimittaja Steve Lloyd ihmetteli.

Steve Lloyd

@TSNSteveLloyd
Malkin. Not a top 100 player. Ok.
Malkinin osuma ei auttanut Penguinsia tarpeeksi, sillä Ottawa Senators nappasi 2-1-voiton sarjan kuudennesta kohtaamisesta. Näin joukkueiden välillä pelataan seitsemäs ja ratkaiseva taisto, joka käynnistyy Suomen aikaan torstain ja perjantain välisenä yönä kello 03.

LUE MYÖS: