NHL:n komissaari tyrmäsi pelaajien vaatiman uudistuksen – ”Emme tule muuttamaan sitä”
Osa NHL-pelaajista ja valmentajista ovat vaatineet läpi kauden muutosta NHL:n pudotuspeliformaattiin.
Nykyisellä systeemillä pudotuspeleihin pääsee varmuudella neljän divisioonan kolme parasta joukkuetta ja molempien konferenssien kaksi parasta divisioonien kolmen parhaan ulkopuolelle jäänyttä joukkuetta.
Washington Capitalsin hyökkääjä Daniel Winnik antoi maaliskuussa kovalla kädellä kritiikkiä pudotuspeliformaatille.
– Se on typerää. Se on typerin asia ikinä. En tiedä miksi emme voi vain palata yhdestä kahdeksaan -systeemiin. En tiedä miksi muutimme sen, Winnik avautuu Sportsnetin haastattelussa.
– En ymmärrä tätä. Toivottavasti tämä korjataan ensi kaudelle, Winnik jatkoi ripittämistään.
Pudotuspeliformaatin suurin kritiikki kohdistuu epätasaisiin pudotuspelipareihin.
NHL:n komissaari Gary Bettman ei kuitenkaan tavoittele muutosta asiaan ensi kaudelle.
– Emme tule muuttamaan sitä. Kaiken voi kuitenkin muuttaa lautakunnan äänestyksellä, mutta se ei ole asia mitä kukaan harkitsisi tällä hetkellä, Bettman jyrähtää Columbus Dispatch -lehdelle.
Bettman toitottaa, että nykyisellä systeemillä tavoitellaan divisioonien sisäisten kamppailuiden lisääntymistä.
– Ensinnäkin, et koskaan pikakuvaa tilannetta. Katsot asiaa pitkällä aikavälillä. Tämän formaatin tarkoitus oli korostaa divisioonien välisiä kilpailuita. Tämä Columbus Blue Jacketsin ja Pittsburgh Penguinsin välinen pudotuspelisarja tulee korostamaan kilpailusuhdetta. Jotkut parhaat kilpailut syntyvät pudotuspeleissä, Bettman uskoo.
– Ja muuten, NHL:n kilpailullinen balanssi on niin tiukka, vaikka sarjan paras joukkue pelaa toiseksi sijoittunutta villikorttijoukkuetta vastaan, se ei kerro sinulle mitään, Bettman jatkaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yli 300 NHL-ottelun puolustaja ollut koko kauden pelaamatta – nyt löytyi uusi seura
- USA:n kapteenilta vuolaat kehut Suomelle – paljasti olevansa huolissaan taudin leviämisestä
- Tero Lehterältä hämmentävä temppu USA-ottelussa: ”Nyt näette kun valmennus teki virheen”
- TPS:llä katastrofaalinen ilta – tappiputki venyy ja paukkuu
- Viime hetken käänne: NHL-tähti ulos olympialaisista – Liigasta tuttu mies mukaan
- KooKoolta järkälemäinen sopimusuutinen: ”Tiedetään hyvänä tuloksentekijänä”
- Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen pahoittelee asiatonta käytöstään: ”Mitä eilen pelin jälkeen tapahtui…”
- Naisleijonien ketjut Yhdysvaltoja vastaan julki!
- NHL-supertähti lähtee olympialaisiin karmeassa kunnossa – raju kuva julki
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?