Hurja väite: Nuori NHL-tähti ei neuvottele jatkosopimuksesta jos nykyinen valmentaja jatkaa seurassa

Buffalo Sabresissa vahvan kauden pelanneen jenkkihyökkääjä Jack Eichelin, 20, ja seuran nykyisen päävalmentajan Dan Bylsman välit ovat tulehtuneet paikallisen WGR Sports Radio 550:n mukaan.
Radiokanavan sisäpiirilähteiden mukaan on mahdollista, ettei Eichel suostu neuvottelemaan jatkosopimuksesta koko kesän aikana, jos Bylsma saa pitää työnsä Buffalon penkin takana. Kesän 2015 kakkosvarauksen tulokassopimus loppuu ensi kauden jälkeen.
Bylsman tilanteeseen otti kantaa myös Buffalon manageri Tim Murray, joka on tapaamassa ensi viikolla seuran omistajaportaan.
– Kuten sanon joka päivä, hän on valmentajani tänään, ja minä olen manageri tänään, Murray sanoi radiokanavan mukaan.
– En ole ajatellut tähän mennessä hänen erottamistaan, ja syy, miksi hoen sanaa ”tänään”, on, että huomenna jotain voi muuttua, Murray muotoili.
Kanavan mukaan pitkin kautta on raportoitu, että Eichel ei olisi tyytyväinen Bylsman systeemiin.
Eichelin makuun epämiellyttävästä valmentajasta huolimatta nuori jenkki summasi 61 pelaamassaan ottelussa tällä kaudella mukavat tehot 24+33=57 ollen pitkästä loukkaantumisesta huolimatta joukkueensa paras pistemies.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa