Teemu Pulkkisen tilanne synkkä – uudella seuralla runsaasti huipputalentteja

Kun Teemu Pulkkinen kaupattiin kesken kauden Minnesota Wildista Arizona Coyotesin riveihin, kuvitteli moni hänen lunastavan helposti paikkansa ”nimettömässä” häntäpään joukkueessa.
Todellisuudessa Coyotesin toimistolla on yritetty kuumeisesti jo monta vuotta rakentaa varausvuorojen kautta taitavaa ja nuorta joukkuetta.
Seura ei ole menestynyt, mutta se on onnistunut haalimaan huonojen runkosarjan sijoitusten avulla paljon nuoria taitavia hyökkääjiä.
Tämä asettaa todellisen haasteen Pulkkiselle, jonka pitäisi jo kevään aikana erottua muista taitavista laitahyökkääjistä.
Huippuhyökkääjä Max Domin lisäksi Coyotesin kokoonpanoon on jo murtautunut suomalaisen kanssa samasta pelipaikasta kilpaileva Brendan Perlini. Kesän 2014 ykkösvaraus on tehnyt NHL:n puolella 13 maalia tällä kaudella.
Toisella laitahyökkääjän paikalla Arizonan kakkosketjussa pelaa 25-vuotiasta Pulkkista vuoden nuorempi saksalainen Tobias Rieder, joka on pelannut jo kaksi yli 30 pisteen runkosarjaa putkeen. Lisäksi toisin kuin Pulkkisella, hänellä on sopimus valmiina ensi kaudesta.
Lisäksi Coyotesin omista varauksista on tulossa 19-vuotiaan jenkkihyökkääjän Christian Ficherin kaltaisia roolipelaajia. Kesän 2015 toisen kierroksen varaus on tehnyt AHL:ssä ensimmäisellä kaudellaan 43 tehopistettä 49 otteluun. 188-senttinen hyökkääjä on kovassa nosteessa tällä hetkellä.
Pulkkinen ei ole avausottelunsa jälkeen mahtunut Arizonan kokoonpanoon. Suomalaisen visiitti organisaatioon voi hyvin jäädä vain lyhyen kevään pituiseksi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Lähde: Liiga-vahti saanut kaksi sopimustarjousta
- Pittsburgh teki päätöksensä: Jevgeni Malkinista tipahti jättimäinen paljastus
- Uusiin maisemiin – Liigasta tuttu suomalaisvahti vaihtaa seuraa
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- Huipputulos! KalPa takoi komeat voitot
- Jukka Jalonen valitsi ensimmäiset pelaajat olympialaisiin – mukana Liigasta tuttu nimi
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- Kärpät nappasi vahvistuksen NHL-seurasta!
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue
- Jonathan Toewsista iso paljastus: tekee seuravalinnan näiden kahden joukkueen välillä