NHL-joukkue nosti hurjaa palkkaa tienaavan seuralegendan AHL:stä – viimeinen kausi NHL:ssä?

Arizona Coyotes on nostanut tsekkipuolustaja Zbynek Michalekin ja hyökkääjä Laurent Dauphinin AHL-joukkue Tucson Roadrunneresista.
Michalek on pelannut urallaan 609 ottelua Arizonan riveissä, mikä on seuran historian toiseksi eniten heti Coyotes-kapteeni Shane Doanin jälkeen.
34-vuotias Michalek on pelannut koko tämän kauden AHL:ssä ja tehnyt siellä 43:ssä ottelussa tehopisteet 6+8=14.
Michalek pelaa viimeistä sopimusvuottaan ja tienaa siitä 3,2 miljoonaa dollaria. Michalekin ura on ollut pahasti laskussa ja tämä kausi voi hyvinkin jäädä hänen viimeiseksi kaudeksi NHL:ssä.
Michalek on pelannut urallaan 781 NHL-ottelua tehopisteillä 42+136=178. Tsekkikonkari on Coyotesin historian seitsemänneksi eniten tehopisteitä tehnyt puolustaja.
21-vuotiaan Dauphinin nosto saattaa tietää huonoja uutisia Arizonan suomalaishyökkääjälle Teemu Pulkkiselle, joka taistelee viimeisistä paikoista pelaavassa kokoonpanossa.
Dauphin on tehnyt tällä kaudella 24:ssä NHL-ottelussa tehopisteet 2+1. AHL:ssä Dauphin teki 31:ssä ottelussa 22 tehopistettä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov