KHL:n superketjulla mielettömät tehot ennen finaalipelejä – jälleen täysin pitelemätön

KHL-kaukaloita useamman kauden dominoinut Metallurg Magnitogorskin ykkösketju Sergei Mozjakin-Jan Kovar-Danis Zaripov on jälleen täysin pitelemätön Euroopan kovimman kiekkosarjan pudotuspeleissä.
Sarjan pudotuspelien pistepörssissä ketjulla on kolmoisjohto. Taiturit ovat pelanneet yhteensä 35 ottelua tehopisteillä 28+28=56.
Maaleista leijonanosa menee pistepörssin ykköselle Zaripoville, jolla on kasassa 12 ottelussa tehot 15+7. Tsekkisentteri Kovar on puolestaan tilastoinut samalla ottelumäärällä pisteet 8+13. Ottelun vähemmän pelannut Mozjakin on merkkauttanut pisteet 5+13.
Yhden voiton päässä finaalipaikasta oleva Magnitogorsk johtaa AK Bars Kazania konferenssifinaalissa 3-0. Lisäksi joukkue on pudotuspeleissä hävinnyt vain yhden ottelun ja tehnyt niissä 45 maalia. Näin olleen ykkösketjun hyökkääjät ovat tehneet yli 60 prosenttia tähtijoukkueen kaikista maaleista.
KHL:n pudotuspelien neljännellä sijalla on puolestaan Magnitogorskin ykköspuolustaja Chris Lee tehopisteillä 1+16 pelaamassaan 12 ottelussa.
Jos hallitseva mestari voittaa tänään Kazanin neljännessä ottelussa, kohtaa se ennakkoasetelmien perusteella mehukkaassa finaalissa SKA Pietarin.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- MTV: Mikkelin Jukurit yrittää myydä kahta pelaajaansa
- Ilves julkaisi tiukan puheenvuoron: puuttui kannattajien huonoon käytökseen
- Liigassa nähdään ensi kaudella poikkeuksellinen jäämainos – herättää takuulla keskustelua
- Patrik Laine kertoo Ylelle, miltä jatkuva kritiikki tuntuu: ”Kun joka päivä lukee, miten p*ska sitä on…”
- Jukurit-tähti Max Ellis: Uusi seura
- Yhdysvallat julkisti leiriryhmänsä jääkiekon olympiaturnaukseen – superlupaus jäi rannalle
- Ilvekseltä karu tiedote
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Raati on puhunut: tässä NHL:n 20 parasta puolustajaa
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin