HIFK:n virtuoositähti ei kiertele – ”Peli heitellyt ihan miten sattuu”
Kuva: Juha Tamminen
HELSINKI. Mitä odottaa HIFK:lta?
Kysymys, johon on vaikea vastata.
Odottaako hyvää suoritusta? Onko luvassa notkahdus? Vai millainen aallonharja iskee tällä kertaa?
Ennustaminen IFK:n kohdalla on ollut hyvin vaikeaa. Välillä otteet ovat näyttäneet oikein hyviltä.
Välillä taas on voinut ihmetellä, että mitä, mitä, mitä? Kukkuu, kaikki kotona?
Toisaalta eipä ihmettely rajoitu pelkästään lehtereille.
– Peli on heitellyt koko kauden ajan ihan miten sattuu. Voi tulla huippupeli tai voi tulla todella huono peli, HIFK:n kultakypärä Juhamatti Aaltonen puhuu SuomiKiekko-sivustolle isosta kuvasta.
Alkuperäinen kysymys Aaltoselle oli se, että mitä IFK:n ja TPS:n sarjan tulevilta otteluilta voi odottaa. Tai mitä lauantaina Turussa nähdään? Millainen taisto silloin on luvassa? Mitä IFK silloin esittää?
– Se on kyllä vaikea sanoa, että mitä voi odottaa. Ihan mitä tahansa, Aaltonen pyöräyttää.
Toisaalta sama ilmiö koskee myös itse virtuoosia Aaltosta. On hyvin vaikea sanoa, että mitä seuraava peli-ilta pitää sisällään. Onko valotaululla hänen kohdallaan 3+3, 0+3 tai 0+0 ja -3.
TPS-puolivälieräsarjan IFK aloitti hyvin nihkeästi. Tiistaina TPS oli vähintään potkun edellä Turun kohtaamisessa, eikä paremmuudesta jäänyt mitään epäselvyyttä.
Torstaina Helsingissä IFK taas oli selvästi parempi varsinkin avauserässä. Heti avauskaksikymppisellä punanutut karkasivat tarvittavalle etumatkalle.
Toisessa ja kolmannessa erässä vaakakuppi kääntyi. TPS sai paremmin otetta pelistä.
– ”Keke” (Kevin Lankinen) pelasti meidät, Aaltonen kehaisi.
Koita siinä sitten väittää, että tätä ja tätä on luvassa lauantaina. Tai maanantaina. Tai sarjan loppujen otteluiden aikana.
– Tiistain suoritus kun katsottiin läpi, niin tiedettiin se, että paljon pitää parantaa. Tiedetään myös se, että kaveri parantaa. Toisen pelin esitys ei tule välttämättä riittämään jatkossa. Voin uskoa, että TPS sai kiukkua päälle kotipeliin.
Jos IFK:n kannalta tulevia taistoja miettii, on toivelistalla yksi juttu.
Tasaisuus.
Niin 1. pudotuspelikierroksella Kärppiä vastaan kuin nyt TPS-väännöissä IFK:lta on nähty ajoittain hyvin lupaavia otteita.
On ollut väkeviä hallintajaksoja, mutta yhtäkkiä eteen on tullut aivan karmivia sähläyksiä.
– Koko kausi ollaan tehty niitä paljon, Aaltonen puhuu virheistä.
– Toivotaan, että ollaan opittu niistä. Nyt pitää pystyä pitämään tietty taso ja tärkeää on se, että tulisi oikea tunne tuohon pelaamiseen. Se yleensä tietää hyvää tulosta.
Vaikka torstaina IFK:n otteissa oli edelleen ailahtelua, toi lopputulos helpotusta. Kaikki on täysin auki.
– Olisi ollut aika kova paikka lähteä 0-2-tilanteesta Turkuun. TPS on kuitenkin vahva kotijoukkue ja he pelaavat hyvin. Se on tässä nähty, Aaltonen tunnustaa.
Kolmanteen kohtaamiseen Turkuun odotellaan yleisöryntäystä. Ainakin sitä pitää odottaa.
Lauantai-ilta, viihdettä ja sirkushuveja koko kansalle. Miksi ei?
– Jo täällä Helsingissä oli todella loistava meininki toisessa pelissä. Onhan tuollaisen tunnelman keskellä hienoa pelata. Mutta ainahan se on mukavaa lähteä hiljentämään niitä kotijoukkueen faneja. Nehän kyllä tulevat huutamaan ja rääkkymään.
– Lyyään ne hiljaiseksi, Aaltonen sanoo.
TPS:n ja IFK:n kolmas puolivälieräkohtaaminen käynnistyy lauantaina kello 17. Sarja on tilanteessa 1-1.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- NHL-megalupaus Gavin McKennan tapauksesta uudet tiedot – äiti mukana rajussa välikohtauksessa
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Jokerien pistelinko lähtee – uusi seura selvillä
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä