Mitä tekee NHL-seuran manageri – Sami Vatanen huippuhyökkääjästä?
Anaheim Ducks on hyvissä asemissa, kun NHL:n runkosarja alkaa taittua loppusuoralle. Joukkueen manageri Bob Murray tuskin ainakaan siis kuuluu myyjiin maaliskuun vaihteen siirtorajalla, vaikka muita joukkueita Ducksin nuori puolustus kiinnostaakin.
Ducksin maalinteko on tökkinyt tällä kaudella, joten joukkueen oletetaan etsivän hyökkääjää riveihinsä. Puolustuksesta pelinappuloiksi voivat joutua esimerkiksi vielä Ruotsissa pelaava Jacob Larsson, kokenut Clayton Stoner – tai jo useaan otteeseen kauppahuhuissa mainittu Sami Vatanen.
– Puhelin on alkanut soida, mutta ei erityisesti nuorten puolustajien vuoksi, vaan kyse on ollut enemmän vain siirtorajaan valmistautuvien seurojen keskusteluista, Murray pyöritteli Orange County Registerin mukaan.
Hyökkääjä, jonka nimen Registerin toimittaja Eric Stephens nostaa esiin, on Colorado Avalanchen Gabriel Landeskog.
– Landeskog, nelinkertainen 20 maalin tekijä, antaisi Ducksille välittömän vahvistuksen vasemmalle laidalle. Hänellä on sopimusta jäljellä vielä neljä vuotta jäljellä tämän kauden jälkeen, mutta Ducks on kiinni palkkakatossa, ja laiturin palkkakatto-osuma on 5,57 miljoonaa dollaria kaudessa, Stephens pyörittelee.
Jotta palkka saataisiin palkkakaton alle, pitäisi joukkueen myydä joku kovapalkkaisempi puolustajansa – kuten Stoner tai Vatanen.
Avalanchen managerin Joe Sakicin tiedetään käyneen katsomassa Florida Panthersin ja Ducksin ottelua, joten kiinnostusta jomman kumman joukkueen pelaajia kohtaan Avalanchella todennäköisesti on.
Puolustajien kanssa Murrayn on pidettävä mielessä, että joukkue pystyy suojaamaan kesän laajennusdraftissa heitä vain tietyn määrän, jos Ducks aikoo valita seitsemän suojattavan hyökkääjän, kolmen puolustajan ja yhden maalivahdin mallin.
Joka tapauksessa niin sanottuja ”vuokrapelaajia”, jotka tulevat yhdeksi kevääksi ja kesällä sopimuksen loppuessa jatkavat matkaa, joukkue ei Murran mukaan halua.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Synkkä tieto julki – Vegasille karu takaisku NHL-finaaleissa
- MTV:n paljastus: Leevi Teissalalla oli Liiga-diili valmiina – kariutui karulla tavalla!
- Kohuhyökkääjä palaamassa NHL:ään – Lähde: Tässä tuleva seura
- Liigan parhaat palkittiin – KooKoo juhli, Tappara kahmi tähdistöpaikkoja
- Stanley Cup -mestari iski siirtomarkkinoilla – nappasi suomalaispuolustajan
- Liigassa loistanut maajoukkuetähti: uusi seura
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Antero Mertarannalta yllättävä aluevaltaus – hyppää kehään Tallinnassa
- Doug Shedden: uusi päävalmentajapesti – suomalaislegenda mukaan valmennustiimiin
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Kärppien uusi pelaajahankinta lipsahti julki – somevideo ei jätä mitään arvailujen varaan
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Urheilucast: Lukas Haudum tienaa valtavaa palkkaa TPS:ssä, luvut julki – ”Ennenkuulumatonta”
- Urheilucast: Eemeli Suomi palaa Liigaan? Nyt tipahti melkoinen siirtohuhu
- Carl Klingberg: uusi Liiga-seura!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalin varastanutta henkilöä odottaa karu yllätys
- VB: Liiga-seura naarasi vahvistuksen Pohjois-Amerikasta – pelannut Suomessa ennenkin
- Leevi Teissala löysi uuden joukkueen!
- Ässien maalivahti lähtee Liigasta – tässä uusi osoite