TPS avasi CHL:n vakuuttavalla voitolla – ”Voittajasta ei ollut epäselvyyttä”

TPS avasi kautensa Champions Hockey Leaguessa vakuuttavalla voitolla kaatamalla kotonaan norjalaisen Lørenskogin maalein 4-1.
Lørenskog meni ottelun alussa johtoon, mutta TPS tuli tasoihin avauserän viimeisellä minuutilla Otto Niemisen maalilla.
– Saimme hyvän lähdön, mutta sitten tuli alivoima ja vastustajalle halpa maali. Olimme hetken pois balanssista, mutta kun pääsimme peliin mukaan, niin voittajasta ei ollut sitten epäselvyyttä, TPS:n valmentaja Jani Kiviharju selvittää CHL-tiedotteessa.
Toisessa erässä TPS:n konkariosasto astui esiin. Eric Perrin nappasi syötön Tomi Kallion tekemään 2-1-maaliin. Hetkeä myöhemmin samainen kaksikko alusti Erik Thorellin 3-1-osuman.
– He ovat ammattilaisia, eivätkä ole sattumoisin pelanneet pitkää uraa huipulla NHL:ää myöten. Kun heitä tarvitaan, he ovat vahvoilla, Kiviharju sanoo.
Topi Taavitsainen teki neljännen osuman päätöserässä. Alexander Georgijev torjui TPS-maalilla 13 kertaa.
– Onnistuimme joka osa-alueella. Menimme neljällä kentällä vahvasti. Kokonaisuutena olimme tiivis paketti, Kiviharju tiivistää.
Perjantaina TPS kohtaa Liberecin vieraissa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov