Liigalla huolia tuomariloukkaantumisten osalta – muun muassa Jari Levonen pitkään sivussa
Kuva: Juha Tamminen
Liiga starttaa hieman yli kuukauden kuluttua ja seurat aloittelevat tällä hetkellä harjoituspelejään.
Esimerkiksi Raumalla perjantaina pelataan Pitsiturnaus, jossa mukana on kuusi eri liigaseuraa.
Liigalla itsellään on kuitenkin huolia tuomaririntamalla, sillä siellä loukkaantumisia on tullut vastaan kevään ja kesän aikana.
Muun muassa arvostettu Jari Levonen saattaa olla sivussa jopa kuuden kuukauden ajan.
– Oikean jalan akillesjänne on poikki. Se katkesi kolme viikkoa sitten sulkapalloillessa. Tällä hetkellä jalassa on kipsilasta, ja kepeillä mennään. Paranemiseen voi kulua jopa puoli vuotta, mutta aion kyllä tulla takaisin liigakaukaloihin, Levonen vakuuttaa Liigan verkkosivuilla vitsaillen sulkapallon jäävän nyt pois kokeiluista.
– Totta kai tämä ketuttaa, paljon. Mutta toisaalta, kun katsoo, mitä kaikkea maailmassa ylipäätään tapahtuu, ei tällaisista pikkuvaivoista kehtaisi oikein edes puhua, Levonen kuitenkin lisää perään.
Toinen loukkaantumisista tällä hetkellä kärsivä on Tom Laaksonen, jolla on lonkkavaivoja.
– Ei ole tapahtunut mitään yhtäkkistä loukkaantumista, vaan se on rasitusvamma tai kuluma. Vielä ei ole tarkkaa diagnoosia, eikä siksi toipumisaikatauluakaan. Mutta kyllähän tässä todennäköisesti kotva menee ennen kuin pääsen takaisin pillin varteen, Laaksonen harmittelee.
Positiivisempia uutisia kuuluu kuitenkin Jukka Hakkaraisen suunnalta, sillä hän on kuntoutumassa liiga-avaukseen viime kevään rajun loukkaantumisen jäljiltä. Hakkarainen mursi niin pohje- kuin sääriluunsa kaatumisen yhteydessä puolivälieräottelussa SaiPan ja JYPin välillä.
– Jos kaikki menee suunnitellusti, pääsen takaisin tositoimiin 29. päivä elokuuta harjoitusottelussa, Hakkarainen uumoilee.
Liigan mukaan myös muita muutoksia on tulossa tuomaririntamalla, sillä loukkaantumisten lisäksi poissa vahvuudesta ovat päätuomari Tuomas Pöyhönen sekä linjatuomarit Jari Korteniemi, Tuomas Sorsa ja Tuomas Riiho. He kaikki luopuvat liigatuomaroinnista muiden työkiireiden vuoksi. Pöyhönen siirtyy puolestaan otteluvalvojaksi.
Apua tuomariosastolle tulee kuitenkin KHL:stä palaavan Antti Bomanin myötä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leijonille surkea uutinen NHL:stä – Florida-tähti loukkaantui
- SaiPassa loistanut Ville Petman loukkaantui – kuljetettiin paareilla sairaalaan
- Liigan pudotuspelit käyntiin – KalPa iski HIFK:n kanveesiin
- Jarmo Kekäläisen apulais-GM tyrkyllä toisen NHL-seuran pomoksi
- TPS julkaisi tiedotteen – faneille lupaus ensi kaudesta
- IS:ltä yllättävä paljastus: Montreal ja Patrik Laine tekivät radikaalin diilin
- Lähde: Tshekkiläinen maalipyssy vaihtaa maisemaa – onko suuntana Liiga?
- Liigan pudotuspelit: JYPille heti karmea takaisku!
- Liigan pudotuspeliennakko – Ässät & Kiekko-Espoo: Voiko rumaa syöksykierrettä enää pysäyttää?
- Topi Niemelä: iso siirtohuhu!
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän – haluaa Suomen ulos World Cupista
- Urheilucast: Risto Dufva sai uuden työpestin – muhkea palkka kouraan!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- Petmanin veljesten ensi kauden seura selvisi
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- Urheilucast: Aleksi Saarela loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan!
- Teemu Selänne podcastissa: Harkitsi jymysiirtoa NHL:ssä – ”Keskustelimme siitä”
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä