Venäjän MM-joukkueessa muhii iso skandaali – tähtipelaajan hyllytys erittäin lähellä!
Venäjän MM-joukkueessa muhii iso skandaali ennen kuin kiekko on pudotettu edes jäähän Venäjällä.
Kyse on tähtipelaaja Aleksandr Radulovista, joka jätti tulematta Venäjän harjoitusleirille KHL-pelien tauottua. Fakta on, ettei Radulov ole ilmoittanut poissaolostaan Venäjän maajoukkuejohdolle. Miehen puhelin on ollut kiinni, eikä Radulovin Venäjän agentti Juri Nikolajev tiennyt maanantaina yhtään mitään suojattinsa tekemisistä. Täysin tietämätön oli myös Venäjän jääkiekkoliiton presidentti Vladislav Tretjak.
NHL-sisäpiirissä oleva toimittaja Elliotte Friedman paljasti venäläislehti Sport-Ekspressille, että Radulov olisi tällä hetkellä Yhdysvalloissa neuvottelemassa NHL-sopimuksesta. Tämä on täysin todennäköistä, mutta miksei Radulov vaivautunut ilmoittamaan poissaolostaan Venäjän maajoukkuejohdolle?
Radulovin MM-hyllytys on erittäin lähellä, sillä Venäjän jääkiekkoliitto julkaisi maanantai-iltana katkeran sävyisen tiedotteen, jossa se kertoi sääntöjen olevan jokaiselle maajoukkuepelaajalle (junioreista miehiin) samat. Tiedotteessa muistutettiin aikataulujen noudattamisesta ja kollektiivin merkityksestä. Ikään kuin Radulovin tapausta korostaen: jos pelaaja ei saavu sovittuun aikaan joukkueen leirille, Venäjän jääkiekkoliitto katsoo yksiselitteisesti, ettei kyseinen pelaaja halua edustaa Venäjän maajoukkuetta.
Sport-Ekspressin tietojen mukaan Radulovin tarkoitus on liittyä Venäjän maajoukkueeseen vielä tällä viikolla. Se taitaa olla jo myöhäistä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Liigan kohupelaaja siirtyy Jokerien riveihin!
- Kärpät vahvistuu! Haaviin puolustaja Ruotsista
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
- Anton Levtchi on ollut viikon ajan poissa SHL-seuran toiminnasta – nyt selvisi syy
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!
- Danick Martel löysi uuden joukkueen!