Agentti varmistaa: Hurjia summia NHL:ssä tienannut venäläispelaaja siirtyy tähän KHL-seuraan
Vajaan 70 miljoonan dollarin (lähde: General Fanager) edestä uransa aikana NHL-sopimuksia tehnyt ja 59 miljoonaa dollaria ansainnut Aleksandr Semin siirtyy KHL-seura Metallurg Magnitogorskiin.
Asian vahvistaa TSN:n Frank Seravallille Seminin agentti Todd Diamond. Seminin siirtyminen KHL:ään on enää kiinni siirtolistan selvittämisestä. Muilla NHL-seuroilla on aikaa napata venäläispelaaja torstain kello 19 mennessä.
Semin teki NHL-uransa rahakkaimman diilin Carolina Hurricanesin kanssa. Hän solmi Carolinan kanssa aikoinaan viisivuotisen ja 35 miljoonan dollarin sopimuksen. Tuosta sopimuksesta jäi kuitenkin pelaamatta kolme kautta, kun Hurricanes osti Seminin ulos sopimuksestaan.
Viime kesänä Semin teki yhden kauden pituisen ja 1,1 miljoonan dollarin sopimuksen Montreal Canadiensin kanssa, mutta hän osoittautui Montrealissakin pettymykseksi ja niin Seminin tie on nyt käymässä kohti KHL:ää.
- Kalervo Kummolalta kovaa tekstiä Venäjän MM-paluusta – yksi asia pöyristyttää
- Venäläiset riemuitsevat MM-kisapäätöksestä
- MM-kisojen isäntämaa jyrähti Venäjän paluusta: ”Vastustamme”
- Suomalaishyökkääjä taklasi maanmiestään päähän ja lensi suihkuun Ruotsissa – menetti malttinsa: ”Hän on aivan raivoissaan”
- Tapparalle karmea takaisku – Ilves-ottelun alla täysi painajainen!
- Venäjän paluun karmea seuraus – pudotetaanko Ukraina MM-kisoista?
- Venäjän MM-paluu sai suomalaiset raivostumaan – Jääkiekkoliitolle suora vaatimus: ”Ainoa oikea ratkaisu”
- Venäjä palaa MM-kisoihin – näin käy, jos Leijonien tähti kieltäytyy pelaamasta
- Shokkipäätös: Venäjä palaa jääkiekon MM-kisoihin!
- Sebastian Ahon Carolina näkyy ilmaiseksi – näin katsot NHL:n Suomen-ottelut!
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- IL: Jori Lehterän nimi nousi siirtohuhuihin – nyt tuli uutta tietoa!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Petteri Rimpinen haukkui Hugo Alnefeltia ”läskiksi ruotsalaiseksi” – näin HIFK-vahti vastasi IS:lle
- Sopimus julki – Hannes Björnisen tulevaisuus ratkesi
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Entinen NHL-taituri siirtyy Liigaan – sopimus julki!
- IS: Nyt puhuu Jouko Myrrä – paljastus HIFK:sta ja Tapparasta!