Legendaarinen Leijona-ketju saa kunniaa – ”Ei samanlaista tunnetta ennen eikä jälkeen”

Yhden Suomen jääkiekkomaajoukkueen legendaarisimman ketjun Ville Peltonen–Saku Koivu–Jere Lehtinen maajoukkuepaidat jäädytetään tapaninpäivänä alle 20-vuotiaiden MM-kisojen avauksen yhteydessä.
Vuonna 1995 Suomen MM-kultaan johtanut ketju pelasi ensimmäisen kerran yhdessä juuri alle 20-vuotiaiden maajoukkueessa.
– Paidan jäädytyshän on suurin kunnia, jonka yksittäinen pelaaja voi saada. Tässä ei palkita vain yhdestä ottelusta vaan tässä palkitaan vuosien työ. Se, että tämä tapahtuu yhtä aikaa heidän (Peltonen ja Lehtinen) kanssaan, tekee se tästä vielä isomman asian, sanoi Koivu Jääkiekkoliiton tiedotustilaisuudessa.
Kolmikko löysi toisensa tavalla, joka hakee vertaistaan.
– Kemia naksahti kohdalleen saman tien. En tiedä vieläkään, mistä se lähti. En ole kokenut samanlaista tunnetta millään ketjulla ennen enkä jälkeen sen. Koivu jatkoi.
Jere Lehtinen joutui hakemaan sanojaan kauan, kun SuomiKiekko-sivusto pyysi häntä muistelemaan ketjun osapuolten rooleja kaukalossa.
– Siinäpä kysymys. Mitähän ne roolit olisivat voineet olla? Ne olivat varmaan kaikkea mahdollista. Saku oli sentterinä liideri. Hän toi kiekkoa ja teki peliä. Villen pää oli tietokone. En ehkä itsekään ollut pelkkä työmies… Ei meillä ollut rooleja. Välillä ne menivät täysin toisinkin päin, ja sieltä kemiamme ehkä huokuikin. Vaihtoehtojakin löytyi, eikä meitä oltu laitettu yhteen muottiin, Lehtinen pyöritteli.
Panu Markkanen
Twitter @PanuMarkkanen
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- NHL:n kesän kuumimman vapaan agentin kohtalo selvillä – ”Voin vahvistaa”
- Välit poikki – NHL-seura kauppaa megalupauksen pois!
- Niilo Halonen löysi uuden seuran
- Liigan mestaripuolustaja löysi uuden seuran!
- Leijonat-sentteri Juho Lammikko solmi yksisuuntaisen NHL-sopimuksen!
- Brad Marchand teki uskomattoman tempun – samaan yltänyt vain Mario Lemieux
- Florida voiton päässä mestaruudesta – suomalaiset piinasivat Edmontonia
- Edmonton-valmennukselta kova ratkaisu – Kasperi Kapaselle kävi kova kohtalo
- Muuttoliike länsinaapurista jatkuu! AL: Tapparalle uusi ruotsalaisvahvistus
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Entisen Liiga-tähden sopimus purettiin Sveitsissä!
- Paljastus kulisseista: NHL-seura valmistelee hurjaa siirtojytkyä!
- Tappara saamassa huippuvahvistuksen NHL:stä
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- KooKoo menettää tähtipuolustajansa – tässä uusi seura