Karri Rämö saa torjua NHL-avauksessa – Joni Ortio ei mahdu kokoonpanoon

Kuva: Getty Images
Karri Rämö tilkitsee Calgary Flamesin maalia sarja-avauksessa Vancouver Canucksia vastaan.
Kolmanteen kauteensa Flamesissa valmistautuva Rämö on Flames-valmentaja Bob Hartleyn valinta. Vaihtoluukkua availee Jonas Hiller.
– Voita, se on niin yksinkertaista. Jos voittaa, niin pelaa. Jos ei voita, niin aloitamme tuolileikin. Tämä on hyvä, sillä se pitää heidät molemmat virkeinä, Hartley kommentoi seuransa verkkosivuilla.
Flamesin toinen suomalaistorjuja Joni Ortio ei ole pelaavassa kokoonpanossa. Nähtäväksi jää, miten Flames ratkaisee tilanteen.
Kukaan kolmesta vahdista ei voi pelata AHL:ssä ilman, että menee waiverslistan läpi. Jossain vaiheessa Flames siis luopunee yhdestä maalivahdistaan (uutinen).
Luetuimmat
- Jaakko Parkkali julkaisi paidattoman kuvan Jesse Puljujärven kanssa – kaksikolle sataa ylistystä: ”Kammotikkarissa”
- Yle: Leo Komarov harkitsee uransa lopettamista – pöydällä myös todellinen yllätyskortti!
- Ilves-hyökkääjä löi jenkeille luun kurkkuun! Pikkuleijonat saalisti avausvoiton
- Jättipaljastus: NHL:n kuumin vapaa agentti solminut pöytälaatikkosopimuksen!
- Täällä kelpaa nauttia kesäpäivistä! Seiska: NHL-tähti Patrik Laine teki miljoonakaupat ökyhuvilasta
- HIFK:n superlupaukselta kohulausunto: saattaa vaihtaa seuraa, jos peliaika jää liian pieneksi
- Lähde: HIFK:n maajoukkuepuolustaja lähtee Suomesta – uusi seura löytyi KHL:stä
- Jesse Puljujärven tilanteesta tipahti raju väite: yksi NHL-seura valmistelee jo treiditarjousta?
- 6-0 – Pikkuleijonille karmea teurastus! ”Rehellisesti sanoen, ottelun edetessä aloimme lipsumaan yhteisistä tavoista pelata”
- Nuorten MM-kisoihin valmistuvalle joukkueelle surkeita uutisia – NHL-huippulupaus jää sivuun