NHL:ssä kesän välimieskäsittelyt ovat käynnistymässä, eli rajoitettuna vapaana agenttina olevan pelaajan ja hänen oikeudet omistavan seuran välillä.

Käsittelyissä kolmas, puolueeton osapuoli kuuntelee niin pelaajan kuin seuran näkemykset ja tekee sen jälkeen sopimustarjousehdotelman, jonka seura joko voi hyväksyä tai olla hyväksymättä, jolloin hänestä tulee rajoittamaton vapaa agentti.

Yksi käsittelyyn menossa olevista tapauksista on Nashville Predatorsia viime kaudella edustanut Craig Smith, jonka näkemys jatkosopimuksesta on lähemmäs 2 miljoonaa Predatorsin omasta tarjouksesta eroava.

Sportsnetsin toimittajan Elliotte Friedmannin mukaan Smith hakee 4,75 miljoonan dollarin sopimusta vuosipalkkojen suhteen. Predatorsin näkemys ja tarjous on puolestaan 3 miljoonaa dollaria.

Smithin, 25, kaksi viimeisintä kautta ovat olleet kohtuullisen onnistuneita Predatorsin paidassa. Ensin 2013-2015 Smith iski runkosarjan aikana 52 pistettä ja viime kaudella 44 tehopistettä.

Jenkkihyökkääjän välimieskäsittely on luvassa paikallista aikaa tänään maanantaina.