Jokereissa piipahtanut kanadalaispelaaja pidätettiin pahoinpitelystä ja pienestä ryöstöstä

Aikanaan SM-liigassa Jokereiden paidassa piipahtanut kanadalaispelaaja David Ling pidätettiin tiistaina aamulla pahoinpitely- ja ryöstötapauksen seurauksena.
Kingston Whig-Standardin mukaan tapaus tapahtui Miamissa Miami Beach Hotelissa, missä Ling oli pahoinpidellyt naishenkilöä.
– Kun poliisit saapuivat paikalle, naisuhri itki hysteerisesti hotellihuoneen puhelimeen. Naishenkilö laski hetkeksi puhelimen alas ja rauhoittui ennen kuin hän puhui poliiseille. Hänen mukaansa hän ja Ling olivat käyneet sanallisen väittelyn, mikä oli seurauksena siitä, että illanvieton yhteydessä Ling oli tullut mustasukkaiseksi muiden miesten antamasta huomiosta naista kohtaan. Väittelyn yhteydessä naisen kertomuksen mukaan Lingistä oli tullut erittäin aggressiivinen, jolloin hän otti naisen puhelimen, passin ja lompakon hänen laukustaan ja pakeni sen jälkeen käytävälle. Samalla kun naishenkilö oli yrittänyt saada takaisin hänen omaisuuttaan, Ling oli entistä enemmän raivoissaan, milloin hän huusi rivouksia ja löi samalla nyrkillä naista päähän. Itsesuojeluna nainen oli työntänyt Lingiä pois, jolloin Ling oli saanut kolhun poskeensa, lehdessä kirjoitettiin tapauksesta.
Tämän jälkeen Ling otettiin talteen pahoinpitelyn ja niin sanotun pienimuotoisen ryöstön seurauksena.
Oikeuden edessä tapausta käsitellään ensimmäisen kerran 4. elokuuta.
40-vuotias Ling pelasi vielä viime kaudella AHL:ssä ja ECHL:ssä. Jokereissa hän piipahti kaudella 2008-2009, jolloin hän iski 23 runkosarjaottelussa tehot 3+10=13.
Urallaan Ling on pelannut lähemmäs 100 NHL-ottelua ja vieraillut myös muun muassa KHL:ssä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sidney Crosbylla uskomaton putki Kanadan maajoukkueessa: ”Yksi parhaista”
- Kanadalle kova kolaus 4 Nations -turnauksessa: tähtipelaajan turnaus ohi
- Kanada kaatoi Ruotsin 4 Nationsin avausottelun jatkoaikatrillerissä – huonojakin uutisia tuli
- Nyt se on varmaa: jääkiekon World Cup tekee paluun!
- Katso: Kanadan superylivoima jysäytti 12 sekunnissa!
- Tässä ovat 4 Nationsin aloittavat maalivahdit – Suomi paljasti korttinsa viimeisenä
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”