NHL-seuralle ikäviä uutisia – joutuuko vaihtamaan paikkakuntaa?
NHL-seura Arizona Coyotesille keskiviikkoinen Glendalen kaupungin kaupunginvaltuuston kokous ei tuonut kovin mukavia uutisia.
Valtuusto nimittäin äänesti äänin 5-2 vuonna 2013 kaupungin ja Coyotesin välillä solmitun 225 miljoonan dollarin arvoisen Gila River Arenan hoitamiseen liityvän sopimuksen purkamisen puolesta. 15-vuotinen sopimus solmittiin kesällä 2013 ja silloin äänet menivät 4-3 sopimuksen hyväksynnän puolesta.
Sopimuksen purulle nähdään syynä se, että sopimuksen syntymisen kannalta merkittävässä asemassa toiminut virkamies on vaihtanut työnantajaa toiselta osapuolelta toiselle. TSN:n mukaan entinen kaupungin asianajaja Craig Tindall on kiistan keskipisteenä.
Glendalen pormestari Jerry Weiers oli pyytänyt Tindallia jättämään työnsä helmikuussa 2013. Hän lähtikin kaupungin palveluksesta huhtikuun 1. päivä vuonna 2013, mutta hän oli kuitenkin vielä kuusi kuukautta lähtönsä jälkeen kaupungin palkkalistoilla, eli aina 1.10.2013 saakka.
Sopimus areenan hoidosta solmittiin 2.7.2013, mutta tuolloin Tindall työskenteli jo sopimuksen toisen osapuolen eli Coyotesin palveluksessa.
Coyotes aikoo käyttää tiedotteensa mukaan kaikki mahdolliset oikeuskeinot asian selvittämiseen. Seuran asianajaja Nick Wood myös ehti jo uhata Glendalen kaupunkia 200 miljoonan dollarin kanteella.
Nähtäväksi jää se, miten Coyotesin tulevaisuuden käy. Seura tekee tiettävästi kolmenkymmenen miljoonan dollarin vuosittaiset tappiot ja siihen saumaan 15 miljoonan vuosittaisen tulon menetys voi koitua kohtalokkaaksi.
TSN:n toimittajan Rick Westheadin lähteiden mukaan Coyotes voi pyytää NHL:ltä siirtoa pois Glendalesta. Uusia pelipaikkakuntavaihtoehtoja olisivat todennäköisesti muun muassa Quebec City ja Seattle, joista Seattle olisi huomattavasti todennäköisempi. Syy siihen on se, että jos Coyotes siirtyisi Quebeciin, siirtyisi se samalla läntisestä konferenssista itäiseen ja jo tällä hetkellä itäisessä konferensissa on kaksi joukkuetta enemmän kuin läntisessä.
Antti Eteläaho
Twitter: @finanatsu
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-sopimus puretaan – Juho Lammikko vaihtaa maisemaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- NHL-megalupaus Gavin McKennan tapauksesta uudet tiedot – äiti mukana rajussa välikohtauksessa
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n