Leijonien ykkösvahdilla kirittävää maalivahtitilaston kärkeen
Leijonien molemmissa MM-otteluissa maalilla olleella Pekka Rinteellä riittää kirittävää, mikäli hän aikoo nousta kisojen parhaiden vahtien joukkoon torjuntaprosenteilla mitattuna.
Rinne piti sunnuntaina nollan Tanskaa vastaan saalistaen 16 torjuntaa. USA-pelissä hän sai kerätä kiekon kuitenkin viidesti selkänsä takaa (1-5-tappio), mikä heikentää kokonaissaldoa roimasti.
Rinteen torjuntaprosentti kahden ottelun jälkeen on 90,48, millä hän on maalivahtitilaston 13:s. Koko tilaston ykkönen on Kanadan Martin Jones, joka piti nollan 10-0-voitossa Saksasta. Tämä on miehen ainoa ottelu.
Toisena on Rinteen tapaan kahdesti jäällä jo esiintynyt USA:n Connor Hellebuyck, joka on torjunut kiekot 96,23-prosenttisesti.
Kärkikolmikon täydentää Sveitsin Leonardo Genoni torjuntaprosentilla 95,00. Genoni on pelannut vain yhden pelin, mikä oli 3-1-voitto Italiasta.
Kahden ottelun miehistä kakkosena on Itävallan Bernhard Starkbaum (94,44 %). Toisen ottelun hän pelasi kuitenkin vain osittain. 1-6-tappiossa Ruotsille kutsu maalille tuli ajassa 31.14 Rene Swetten tilalle, kun Ruotsi johti peliä jo 6-0-lukemin.
Leijonia vastaan maanantaina pelaavan Norjan vahdit ovat jakaneet avauspeleissä torjuntavastuun. Lars Haugenin torjuntaprosentti omassa pelissään oli 94,29 ja Lars Voldenin vain 83,30 %. Haugen oli jäällä, kun Norja hävisi USA:lle niukasti 1-2-lukemin. Volden puolestaan joutui nöyrtymään kuudesti 2-6-tappiossa Venäjälle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Urheilucast: Tässä on Juho Lammikon uusi seura
- USA:n valmentaja uhkaa Naisleijonia rajulla fyysisellä pelillä – näin Tero Lehterä vastasi
- Naisleijonien harjoituksissa 14 pelaajaa – GM kertoi mitä huomisen USA-ottelun kanssa tehdään
- Lehti: Liiga-seura kävi pelaajakaupoilla SHL:ssä!
- Olympialaisissa tehtiin jo jääkiekkohistoriaa- Yhdysvaltain valmentaja hermostui
- Se oli siinä: Liigan pistetykille tyly kohtalo NHL:ssä
- Jääkiekkolegenda Pentti Lindegren on kuollut
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- NHL:ssä syttyi joukkotappelu – Niko Mikkola teki törkytempun megatähdelle
- Mestis-seura vahvisti rivejään – tuttu mestarivahti tekee paluun
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?