Sami Lepistö: ”Se oli kaikki tai ei mitään – nyt on kausi loppu”

Sami Lepistön Avtomobilist Jekaterinburg kaatui perjantai-iltana saappaat jalassa Ak Bars Kazanin vieraana ja kausi KHL:ssä päättyi siihen kazanilaisten edettyä jatkoon KHL:n pudotuspeleissä otteluvoitoin 4-1. Avtomobilist taisteli kuitenkin loppuun saakka, nousi kolmannessa erässä jo maalin päähän, mutta kiri ei riittänyt, vaan Ak Bars voitti ottelun 3-2.
– Lopussa oli paikkoja tasoittaakin, mutta ei vain saatu maalia aikaan. Jos olisi pelattu 1-2 minuuttia lisää, niin se tasoitus olisi voinut tullakin ja pelissä käydä toisin. Siinä mentiin kaikki tai ei mitään, paikkoja oli mutta ei saatu sisään ja no… kausi on loppu, Lepistö kertoi SuomiKiekko-sivustolle Kazanissa.
Avtomobilist piti selvänä suosikkina ottelusarjaan lähtenyttä Ak Barsia tiukoilla käytännössä jokaisessa ottelussa, mutta voitot jäivät kuitenkin yhteen.
– Selvästi altavastaajinahan me lähdimme tähän ottelusarjaan, mutta mahdollisuutemme meilläkin oli. Tällaista lätkä kuitenkin on, Lepistö huokasi.
– Pelasimme oikeastaan koko kauden paremmin hyviä joukkueita vastaan ja Kazan on todella kova ryhmä. He pelasivat etenkin ylivoimalla tosi hyvin ja meillä alivoima ei ihan niin hyvin toiminut, vaikka maalivahtimme pelasikin erinomaisesti.
Yksi voitto oli sekin kuitenkin pienimuotoista historiaa.
– No joo, kolmas vuosi ja viimein voitto pudotuspeleissä. Kahdessa ensimmäisessä pelissä olisimme kuitenkin voineet kääntää tämän ottelusarjan suuntaa enemmänkin, mutta toisen niistä peleistä mokasimme ihan itse.
– Nyt sitten pelit ovat ohi ja katsotaan rauhassa eteenpäin.
Marina Mukhametzyanova, Kazan
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- NHL:n suomalaislupaus nousemassa isoon rooliin? ”Olisi ansainnut paikan jo viime kaudella”
- TPS-pomo: Veli-Matti Savinaisen saaminen Turkuun yllätti – ”Oli itse yhteydessä”
- Nuoret Leijonat murskasi Kanadan NHL-superlupauksia vilisevän tähtisikermän
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- Sebastian Ahon Carolina valmistelee jättihankintaa NHL:ssä?
- NHL-rivimies sai haluamansa – jättipalkka kouraan!
- Toimittaja: Legendaarinen NHL-pelipaita tulee takaisin!
- Tappara jysäytti hankinnan Pohjois-Amerikasta – NHL:ssä pelannut hyökkääjä haaviin!
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Ryan Laschin yllätyssiirrosta uutta tietoa – hylkäsi tarjoukset Liigasta
- Tämä on Petri Kontiolan tilanne – kuva julki
- Ismo Lehkoselta hurja arvio Liiga-lupauksesta: ”Tulee voittamaan pakkien pistepörssin”
- Siirtopommi! Lähde: Tässä Ryan Laschin uusi seura
- HIFK:n floppihankinta löysi uuden osoitteen
- Liiga-hyökkääjä Aarne Talvitiestä karmea uutinen
- 46-vuotias seuralegenda tekee yllätyspaluun – siirtyy III-divisioonaan!
- Yllätyspaluu: Lähes 300 NHL-ottelun suomalainen siirtyy Liigaan!
- Jukurien kultakypärä: uusi seura
- Tapparan NHL-lupaus loikkaa HIFK:hon – myös toinen pelaaja suuntaa Helsinkiin
- Se oli siinä – lähes 300 NHL-ottelun konkari lopettaa uransa