Minnesota haluaa hankkia maalivahdin – suomalaisvahti yksi ehdokas?

© Kuva: Getty Images

Minnesota Wild haluaa Star Tribunen toimittajan Michael Russon lähteiden mukaan hankkia maalivahdin. Seuran maalivahdit Darcy Kuemper ja Niklas Bäckström ovat esiintyneet heikosti. Wildia kohtaan on lauottu NHL:ssä toiseksi vähiten per peli, mutta seuran maalivahdeilla on NHL:n toiseksi heikoin yhteistorjuntaprosentti.

Wild on Russon lähteiden mukaan jo keskustellut Carolina Hurricanesin kanssa. Wild on kysellyt Hurricanes-vahti Cam Wardin hintaa.

Muiksi Wildia kiinnostaviksi vaihtoehdoiksi Russo listaa San Jose Sharksin suomalaisvahti Antti Niemen, Buffalon Jhonas Enrothin sekä Michal Neuvirthin, Edmontonin Viktor Fasthin ja St. Louisin Martin Brodeurin.

Kaikki muut paitsi Ward ovat ensi kesänä vapaita agentteja. Wardilla on ensi kaudesta myös sopimus. Hän tienaa kaudessa 6,3 miljoonaa dollaria.

Niemen nimi on ollut kauppahuhuissa viime keväästä lähtien, kun San Jose Sharks hävisi Los Angeles Kingsille pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella, vaikka seura johti jo Kingsiä voitoin 3-0.


Real Madrid – Villarrealia | JÄTTIKERROIN 50.00 REAL MADRIDILLE

1. Avaa pelitili NordicBetille.
2. Talleta – saat talletuksesi tuplana 100€ asti.
3. Nappaa jättikerroin 50.00 Real Madridin voitolle ja lyö veto!