Nuoren NHL-tähden sopimuskuviot menossa mutkikkaaksi – seura viemässä välimiesoikeuteen
Colorado Avalanche on viemässä seuran tähtipelaaja Ryan O’Reillyn, 23, sopimuskuviot ratkaistaviksi välimiesoikeuteen.
Colorado täytti välimiesoikeuden vaatimat paperit TSN:n mukaan sunnuntaina.
Se tarkoittaa sitä, että Avalanche pitää O’Reillyn pelaajaoikeudet, vaikka seura ei tekisikään pelaajalle vaaditun suuruista sopimustarjousta.
Kanadalaishyökkääjän kohdalla Coloradon olisi pitänyt tehdä vähintään 6,5 miljoonan dollarin sopimustarjous, jotta seura olisi pystynyt pitämään O’Reillyn pelaajaoikeudet tämän kauden jälkeen.
TSN:n kiekkotoimittaja Bob McKenzien mukaan tämä valittu tie voi kuitenkin tuoda Avalanchen ja O’Reillyn suhteeseen ryppyjä, sillä on mahdollista, että välimiesoikeus ehdottaa O’Reillylle pienempää palkkaa kuin mitä Avalanchen olisi täytynyt hänelle tarjota.
Välimiesoikeuden kauttakin Coloradon täytyy kuitenkin maksaa O’Reillylle ensi kaudesta palkkaa vähintään 5,525 miljoonaa dollaria, koska välimiesoikeuden määräämän palkan on oltava vähintään 85% pelaajan edelliskauden palkasta. O’Reilly saa päättää sen, antaako oikeus päätöksensä yksi- vai kaksivuotisesta sopimuksesta. Jos hyökkääjä valitsee yksivuotisen sopimuksen, on hän rajoitettu vapaa agentti myös ensi kauden jälkeen.
O’Reilly tienasi tällä kaudella 6,5 miljoonaa dollaria.
Avalanche ja O’Reilly jatkavat tästä huolimatta sopimusneuvotteluja. Myös muut joukkueet voivat tarjota hyökkääjälle sopimuksia aikavälillä 1.7-5.7. Jos O’Reilly hyväksyy toisen joukkueen sopimustarjoukseen, täytyy Avalanchen päättää vastaako se sopimustarjoukseen vai päästääkö Colorado tähtihyökkääjänsä siirtymään toiseen joukkueeseen. Jos Colorado päättää päästää O’Reillyn pois, saavat he pelaajasta tietyn määrän varausvuoroja korvaukseksi. Mahdollisten saatavien varausvuorojen määrä rippuu O’Reillylle tarjotun palkan suuruudesta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- NHL:ssä dopingkäry – jättimäinen pelikielto tärähti!
- Näitä supertähtiä ei valittu olympialaisiin – yksi joukkue teki käsittämättömän ratkaisun
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Jättitreidi NHL:ssä! Artemi Panarin kaupattiin
- NHL:ssä jysähti uutispommi – Juuse Saros paljasti IS:lle hämmentävän totuuden
- Liiga-seuralta järkälemäinen hankinta: Haaviin maajoukkuepuolustaja
- Sport kiinnitti ruotsalaispuolustajan – ”Monikäyttöinen pelaaja”
- Näin paljon maksaa olut olympialaisten jääkiekko-otteluissa
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Liiga-provot: Nämä Liiga-seurat jäävät rannalle pudotuspeleistä
- Yle: Kärpät ryöväämässä toisen Liiga-seuran tähden!