Jere Karalahti avoimena: ”Koko elämän jatkunu sirkus päättyi 2008 – koomassa kaheksan päivää”

Kuva: Ilari Isotalo
Jokerien konkaripuolustaja Jere Karalahti avasi perjantaina oman blogin, ja ainakin avauspostaus on hengästyttävää luettavaa. Karalahti muun muassa kertoo olleensa hyvin lähellä kuolemaa kuusi vuotta sitten, keväällä 2008.
Tuona keväänä hieman aiemmin huumerikostuomion saanut puolustaja vietiin huhtikuussa sairaalaan. Mediassa kerrottiin syynä olevan kovat vatsakivut, mutta tarkempaa syytä ei julkistettu.
– Koko mun elämän jatkunu sirkus ja juhliminen päätty vuonna 2008. Mä makasin koomassa kaheksan päivää. Mutsille ja faijalle soitettiin, et tulkaa tsiigaa teidän poikaa nyt. Myöhemmin ette ehkä enää ehdi.
– Meilahden väki taisteli. Mä taistelin. Mä palasin! Kukaan ei voi koskaan ymmärtää kuinka kiitollinen mä oon Meilahden teho-osaston henkilökunnalle mun elämästä, Karalahti toteaa.
Juhlivaa elämää viettänyt ja kohusta toiseen edennyt Karalahti vakuuttaa, että kuolemanvaaran jälkeen korkki on pysynyt visusti kiinni.
– Lehdis on ton jälkee ollu juttuja, et oon ollu siel tai tääl dokaamas. Milloin oon ollu kännis rähisee ja milloin jotain muuta touhuumas. Kylmä fakta on kuitenkin se, et meinasin kuolla ja mun haima meni tosi huonoon kondikseen. Se tulehdus oli helvetin paha, enkä oo sen jälkeen voinu enää ottaa tippaakaan.
– Mun tulehdusarvot oli yli 500, kun hengenvaarallisen raja menee jossain parissa sadassa. Lähipiiris on sattunu monelle sama ja pari ei oo uskonu lääkäreit. Ne ei oo enää tääl tänää meiän kanssa.
– Oon aina ollu jääräpää ja oli tosi vaikee uskoo, et miten just mä päädyin siihen tilanteeseen. Mä olin 33-vuotias ja meinasin delaa. Silti kelasin vaan, et mitä vittua häh?! Eksmä voi enää dokaa ja juhlii? Kaiken muun ne pysty multa aina viemään, mut mun kännejä ei. Nyt nekin vietiin.
Tapahtuneen jälkeen Karalahti on onnistunut nousemaan takaisin kiekkomaailman huipulle.
Aiheesta lisää SuomiKiekko-sivustolla hetken kuluttua. Karalahden blogi löytyy osoitteesta www.jerekaralahti.com.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Ei ole totta! HIFK:n uusi hankinta loukkaantui heti
- HIFK:n haaviin uusia vahvistuksia – heti kehissä!
- Ismo Lehkonen täräytti rajun kommentin Doug Sheddenistä: ”Toivottavasti pysyy korkki kiinni”
- Matthew Schaefer teki huiman tempun – NHL-historiaa!
- Jesse Puljujärvi: hirmuvire!
- Kasperi Kapanen pitkään sivussa
- Patrik Laineesta surkea uutinen: edessä pitkä sairausloma!
- Kaleva: NHL:ssä hyllytetty Emil Pieniniemi kiistää katoamisväitteet – ”Ei pidä paikkaansa”
- Ville Peltonen vertaa Sveitsiä ja Liigaa HS:lle – tässä suurin ero: ”Fantastisella tasolla”
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Tappara-hyökkääjä: Uusi osoite Liigasta!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Ikoninen kaksikko palaa yhteen – Jokerit jysäytti yllätysdiilin!
- Suomalaisjätti: NHL kutsuu!
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Patrik Laineen vammasta tipahti karu tieto julki
- NHL:ssä jysähti yllätyskauppa – konkari tekee paluun!
- Nyt jysähti – MM-kultavahti siirtyy Jokereihin!
- Joakim Kemell passitettiin AHL:ään – faneilta täystyrmäys: ”Olen kyllästynyt tähän”