Mestis-seuralle nippu uusia sopimuksia – mukana Petri Varis -palkinnon saaja

Mikkelin Jukurien Mestis-joukkue alkaa hahmottua.
Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät JYP-Akatemian paras pistemies Riku Pitkänen, viime kauden parhaana tulokkaana palkittu Timo Hiltunen (Hokki), SaPKosta siirtyvä kiekollinen puolustaja Santeri Lukka ja SaiPasta loppukauden vuokrasopimuksella Jukureissa pelannut Samuli Piipponen.
Jatkosopimuksen Sarvipäiden kanssa ovat allekirjoittaneet Oula Palve, Niko Laakkonen, Joonas Kalliola, Juuso Sipola, Juuso Akkanen, Ilkka Vaarasuo, Roy Pihlström ja Jani Forsström.
– Jukurit jatkaa valitsemallaan linjalla. Kaikki sopimuksen tehneet pelaajat ovat osoittaneet intohimoa kehittymiselle ja heillä on kova vimma mennä urallaan eteenpäin, kommentoi urheilujohtaja Tommi Kerttula.
Riku Pitkänen (22) on jyväskyläläisen kiekkokoulun kasvatti, joka löi itsensä läpi Mestis-tasolle viime kaudella. Hyökkääjä pelasi kaikissa joukkueensa otteluissa tehokkaasti (16+23) ollen joukkueensa paras pistemies.
Timo Hiltunen (21) on KalPa-kasvatti, jolle viime kausi oli ensimmäinen miesten tasolla. Debyyttikausi Kajaanin Hokissa oli menestys, sillä Hiltunen palkittiin kauden päätyttyä Petri Varis-palkinnolla, joka jaetaan kauden parhaalle tulokkaalle. Hyökkääjä pelasi runkosarjan kaikissa otteluissa tehopistein 19+17. Pudotuspeleissä hän summasi 12 ottelussa 1+5.
Santeri Lukka (22) on Porin Ässien kasvatti, joka on pelannut kaksi viime kautta SaPKossa. Lukka on kiekollisesti lahjakas puolustaja, joka kehittyi viime kaudella joukkueensa luottopelaajaksi. Lukka oli SaPKon toiseksi tehokkain puolustaja (3+19) ja tehopörssissä ainoa plussan puolelle jäänyt puolustaja.
Samuli Piipponen (21) on Jukureille tuttu puolustaja. Piipponen on vuokrattu kahtena viime keväänä SaiPasta loppukaudeksi, mutta nyt hän siirtyy heti kauden alla Jukureiden sopimuspelaajaksi. Lahjakas puolustaja on kärsinyt loukkaantumisista, mutta nyt terveystilanne on hyvä ja hän pääsee valmistautumaan kauteen terveenä.
Jukurien sopimuspelaajat 21.5.
Maalivahdit:
Tadeas Galansky
Nicolas Luomi (Jukurit A-jr, harjoitusringissä)
Puolustajat:
Ilkka Vaarasuo
Juuso Akkanen
JP Purolinna
Roy Pihlström
Elmeri Laamanen
Jani Forsström
Samuli Piipponen
Santeri Lukka
Hyökkääjät:
Pentti Nöyränen
Niko Laakkonen
Oula Palve
Timo Hiltunen
Riku Pitkänen
Joonas Kalliola
Jani Savolainen
Juuso Sipola
Janne Väyrynen
Erno Ripatti
Mikko Hyyryläinen
Otto Cichoracki (Jukurit A-jr, harjoitusringissä)
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Olli Jokinen sivalsi: ”Totta kai maanantain tilaisuudelle on naureskeltu”
- Näkökulma: Toimisto nolasi HIFK:n, mutta Olli Jokinen palautti uskottavuuden
- Kärpät löi pöytään tärkeän jatkosopimuksen
- NHL:stä tipahti surkea uutinen: Supertähti pitkälle sairauslomalle
- Joakim Kemell passitettiin AHL:ään – faneilta täystyrmäys: ”Olen kyllästynyt tähän”
- SaiPalle tipahti loistouutisia
- Komea ura päätökseen! SS: Jokereiden mestaripuolustaja ripustaa luistimet naulaan
- HIFK tiedottaa: tässä uusi puolustajahankinta!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Patrik Laineelle murheellinen peli NHL:ssä – suomalaisyllättäjä iski jälleen
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Liiga-tähti paljasti: haluaa siirron huippuseuraan!
- HIFK:sta tuli yleinen vitsi – nyt iski kansainvälinen ravintolaketju
- IS: Kari Jalonen tekee paluun Liigaan!
- Tappara-hyökkääjä: Uusi osoite Liigasta!
- NHL-pakki iski Connor McDavidia arkaan paikkaan – nyt pamahti sakot
- IS: HIFK:n uusi pelaajahankinta selvisi!
- Patrik Laineen Montreal painoi jättiuutisen tiskiin!
- Toimittaja: Jokerit vahvistuu Ilveksen entisellä hyökkääjällä!
- Urheilucast: Juhamatti Aaltoselta paljastus NHL-virityksistään – tähän seuraan oli lähellä siirtyä