Tummaihoinen tv-selostaja: ”Karjala-turnauksen VIP-yleisö sylki päälleni, vartija ei tehnyt mitään”
Kuva: Juha Tamminen
Ruotsalaisen SVT-kanavan juontaja David Fjäll kertoo suomalaisyleisön käyttäytyneen häntä kohtaan törkeästi viime vuoden Karjala-turnauksessa Turussa. Tummaihoisen Fjällin oli tarkoitus tehdä haastatteluja ruotsalaisten vaihtoaition läheisyydessä.
– Takanani istui joukko tyyppejä. Kun he alkoivat heittää minua tavaroilla ja huutaa ”neekeri pois maastamme” ja ”sinä kuolet”, ja vartija ei tehnyt mitään, silloin tuntui aika hankalalta tilanteelta, Fjäll kuvailee ruotsalaiselle Resumé-julkaisulle.
– Valmentaja Pär Mårts, jota minun piti haastatella, tajusi tilanteen. Hän ehdotti että tekisimme haastattelun jossain muualla.
Fjällin mukaan suomalaiset istuivat Turkuhallin VIP-katsomossa.
– Joka kerta, kun jouduin menemään heidän ohitseen, minua kohti syljettiin. Yksikään vartija ei tehnyt mitään. He huutelivat apinasta, ihonväristä ja niin edelleen.
– Tapahtuma oli sellainen, jota näkee vain elokuvissa. Sairasta on, että nämä tyypit istuivat heidän VIP-katsomossaan. Kun tällaista tapahtuu, se ottaa todella koville.
Useita vuosia SVT:lle työskennellyt Fjäll kertoi Resumélle, että kokemus sai hänet melkein lopettamaan tv-työnsä. Tämän vuoden Karjala-turnaukseen David Fjäll ei enää halunnut lähteä vaan ilmoitti kanavalle olevansa tuolloin varattu muualle.
– Minusta SVT:n olisi pitänyt tarkistaa paremmin, mitä vuosi sitten tapahtui. En tule enää matkustamaan Suomeen jääkiekon vuoksi, jos turvallisuuttani ei pystytä takaamaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Viisi Liiga-pelaajaa valittiin olympialaisiin!
- SK: HIFK kävi ryöstöretkellä toisessa Liiga-seurassa!
- TSN: Marc-Andre Fleurystä tipahti hurja NHL-siirtohuhu!
- Jesperi Kotkaniemi oltiin lähellä kaupata NHL:ssä – ”Tarjous oli pöydällä”
- Spengler Cup 2025
- SaiPa julkisti isoja sopimusuutisia – teki kovan kiinnityksen!
- NHL:n floppiseura reagoi: valmentajapotkut
- Mikael Granlund: hirmuvire!
- IL: Kasimir Kaskisuo siirtyy Suomeen – tässä uusi osoite!
- Carolina Hurricanes: kaksi kärkimiestä pitkään sivussa
- Urheilucast: Tappara valmistelee siirtopommia – kiikarissa kaksi Leijonat-peluria
- Urheilucast: Jokerit ja Tappara virittelevät jymykaappausta Kärpistä!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- Toimittaja: Kasper Kotkansalo palaa SHL:stä Liigaan – tässä uusi seura
- Jymypaukku! Viljami Nieminen lähtee Sportista – AL: Siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Mestis-seuralta nimekäs hankinta: Haaviin 400 Liiga-pelin konkari
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- HIFK:lle kaksi paljon kaivattua vahvistusta: Geneve-Servette lainaa kaksi pelimiestä
- Liigaan tähtäävä Mestis-seura jysäytti: ”Kolme kirjainta: NHL”
- Toimittaja: Kiekko-Espoo teki valintansa – tässä ensi kauden päävalmentaja!