Jo kahdeksannen nollapelinsä torjunut Kärppävahti: ”Isommat sankarit siellä itseni edessä”
Kärppien maalilla Jussi Rynnäs torjui jo kauden kahdeksannen nollapelinsä, kun oululaisjoukkue kaatoi Bluesin lukemin 2-0.
Jälleen vahva puolustuspeli oli avainsanana oululaisjoukkueen toimesta.
– Heillä oli ihan 1-2 huippupaikkaa koko pelissä. Se on hyvä merkki, että pystytään tuollaiseen tiiviiseen puolustuspeliin illasta toiseen. Siinä on maalivahdin hieno pelata, Rynnäs tuumasi kiitellen SuomiKiekko-sivustolle kamppailun jälkeen.
– Potentiaalia löytyy meiltä valtavasti. Ei olla pelattu läheskään parastamme ja silti olemme voittaneet pelejä, Rynnäs jatkoi.
Joukkue edessä teki Rynnäksen torjuntatyöskentelystä mukavan suotuisaa. Loput, selkeät paikat, Rynnäs nappasi varmasti haltuunsa.
– Ei sieltä onneksi mitään hirveitä maskivetoja tullut tai pomppuja muutenkaan. Aika pitkälti oli suoria vetoja ja kyllä ne pitää ottaa kiinni.
Fanien joukossa Rynnäs on ottanut oman asemansa ja jälleen kiitosta tuli vuolaasti kovien kannatushuutojen kera Blues-pelin jälkeen.
– Kyllä se hyvältä tuntuu. Vielä kun pääsee vähän aaltoa tekemään, niin se on piste i:n päälle koko tälle puolikkaalle kaudelle tähän mennessä. Totta kai se fanien kiittäminen pitää ansaita aina uudelleen pelistä toiseen, mutta tänään se kyllä kuuluu koko joukkueelle, en voi itse ottaa mitään hirveää sankarin viittaa haltuuni.
– Kyllä oli isommat sankarit siellä itseni edessä, Rynnäs kiitteli.
Mitä ajatuksia Rynnäkseltä tulee koko alkukaudesta Kärppien riveissä? Olisiko näin kovaan syksyyn voinut uskoa silloin, kun hän Kärppiin saapui? Niistä lisää myöhemmin SuomiKiekko-sivustolta.
Ilari Savonen, Oulu
Twitter: @ilarisavonen
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-sopimus puretaan – Juho Lammikko vaihtaa maisemaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- NHL-megalupaus Gavin McKennan tapauksesta uudet tiedot – äiti mukana rajussa välikohtauksessa
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Markus Granlund vihjaa NHLWAMille: tässä Liiga-seurassa haluaa vielä pelata
- Kärppäpelaajilta viesti faneille: ”Pohjalla olo ja tuska ovat vahvasti läsnä”