Pelicansille jo 7 maalia ampunut puolustaja kerää kehuja – ”Oikein hyvä hankinta”
Kuva: Ilari Isotalo
Pelicansin takalinjoilla erittäin vahvasti kautensa on aloittanut Juha Leimu.
Alun pätkällä 30-vuotias puolustaja on tykittänyt jo seitsemän maalia.
Vahvana kiekollisena puolustajan tuttu Leimu on aiemminkin iskenyt mukavasti tehoja, mutta tämänhetkinen maalimäärä on miehelle itselle kuitenkin pieni yllätys.
– Kyllä niitä on yllättävän paljon tullut. Hyvä näin. Niistä saa aina kuitenkin sitä itseluottamusta ja boostia peliin. Ei ole valittamista sen suhteen, että maaleja tulee, Leimu tuumailee SuomiKiekko-sivustolle.
Myös valmennusjohdon puolella Pelicansin luotsi Hannu Aravirta on äärimmäisen tyytyväinen siihen, että Leimusta joukkue on saanut todellisen kiekollisesti johtavan puolustajan, jolta onnistumisia tulee mukavaan tahtiin.
– Sitä haettiin, kun Leimu tänne palkattiin. Kaiken lisäksi hän on tuonut sellaista hyvää verbaalista esimerkkiä. Puhuu hyviä ja oikeita asioita, mutta samalla näyttää esimerkkiä myös jäällä. Oikein sellainen positiivinen ja optimistinen ihmisluonne, Aravirta tuumaa tiivistäen:
– Oikein hyvä hankinta sattui meillä hänen suhteen.
Alun jälkeen pieni notkahdus
Pelicans aloitti joukkueena kauden erinomaisesti. Liigan kärkipaikka vaihtui kuitenkin maajoukkuetaukoa kohti edetessä ylemmän pudotuspeliviivan kohdille. Viimeisessä pelissä ennen maajoukkuetaukoa lahtelaisjoukkue haki isot pisteet Jyväskylästä, minkä turvin sijoitus maajoukkuetauon kohdalla on neljäs. Mutta millä mielellä alkukautta voi tarkastella? – Aloitimme hyvin ja siihen voi olla tyytyväinen. Sitten meillä tuli notkahdus. Alettiin vähän lipsua joukkueen asioista lähinnä puolustus- ja viisikkopelin suhteen. Alussa voitettiin maalilla yhtenäisiä pelejä ja sitten myöhemmin puolestaan tuli monta maalin tappiota. – Siihen pitää maajoukkuetauolla palata ja keskittyä. Pitää hoitaa asiat kuntoon ja palata siihen tuttuun sapluunaan. Lepoa, lepoa, lepoa sekä laadukasta harjoittelua. Niitä on ohjelmassa luvassa. – Varsinkin muutama päivä on tulossa vapaata, niin ne menevät ihan täysin levon merkeissä, Leimu tuumaa. Ilari Savonen Twitter: @ilarisavonenLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-sopimus puretaan – Juho Lammikko vaihtaa maisemaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- NHL-megalupaus Gavin McKennan tapauksesta uudet tiedot – äiti mukana rajussa välikohtauksessa
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n