Jukka Jalosen KHL-seuran GM kieltää NHL:n tähtivahdille tehdyn mammuttitarjouksen
Pietarin SKA:n General Manager Aleksei Kasatonov väistelee kuumaa kysymystä, jonka mukaan KHL:n mahtiseura olisi tehnyt mammuttitarjouksen Columbuksen tähtivahti Sergei Bobrovskylle.
Eri lähteiden mukaan SKA olisi tarjoamassa Bobrovskylle noin 8-10 miljoonan dollarin vuosipalkkaa. Kasatonov ei myönnä tarjouksen olevan sisällä.
– Pohjois-Amerikan lehdistön tiedot, jonka mukaan SKA olisi tehnyt tarjouksen Bobrovskylle, ovat huhuja. Emme kommentoi niitä, Kasatonov sanoo Itar-Tassille.
– Meillä on tällä hetkellä kaksi maalivahtia, jotka ovat Alexander Salak ja Ilja Ezhov. Samaan aikaan pyrimme koko ajan vahvistamaan joukkuettamme.
Bobrovsky myönsi itse perjantaina käyvänsä neuvotteluja SKA Pietarin kanssa, joskin tapetilla on myös Columbuksen kiinnostus.
– En kiinnitä mitään huomiota mihinkään huhuun, eikä minulla ole mitään kommentoitavaa. Sopimus on luottamuksellinen asia. Kaikki selviää aikanaan. Sanon vain, että neuvottelemme sekä Columbuksen että SKA:n kanssa, Bobrovsky paljasti Sport-Ekspressille.
Bobrovskyllä on allaan huikea kausi NHL:ssä. Torjuja on ehdolla sarjan parhaaksi maalivahdin palkinnon Vezina Trophyn saajaksi.
LUE MYÖS:
- Dallas Starsille hurja vahvistus
- Jacob Trouban tempulla karmea seuraus!
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- NHL:ssä pelanneelta suomalaiselta yllätysilmoitus TikTokissa: uusi joukkue!
- Kärpistä tuttu suomalaisvahti uusi seura!
- Sveitsiläisseura kiinnitti Leijonista tutun maalitykin
- Jääkiekon U20 MM-kisat 2026
- Huhut kiihtyvät: onnistuuko Edmonton nappaamaan maalivahtivahvistuksen?
- Aatu Rätyllä huikea ilta NHL:ssä! Teki ruotsalaisvahdin naurunalaiseksi
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- MTV: Jokerit kasaa hurjaa jengiä Liigaan!
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Urheilucast: Kärpät nappaamassa toisen Liiga-seuran tähtipuolustajan
- Huippuvahvistus – HIFK:n hyökkääjä suuntaa Mestikseen!
- Ismo Lehkoselta raju arvio Liigan yllättäjäjoukkueesta: ”Rupeaa tankit tyhjenemään”
- Leijonien EHT-joukkue julki – Antti Pennaselta raju ratkaisu
- Tappara-hyökkääjä: uusi osoite Liigassa
- Liigaan tähyävä Mestis-seura julkaisi yllätyshankinnan!
- AL: Ilves ryöstöretkellä Liigassa – kaappasi Leijonat-sentterin!
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa