Leijonien pelaajatarkkailija Jere Lehtinen: ”Latvia-ottelu hyvä testi Leijonille”
Leijonien joukkueessa pelaajatarkkailijan nimikkeellä oleva Jere Lehtinen toimii myös valmennuksen lisäsilminä myös oman joukkueen toiminnassa mukana. Vuoden 1995 maailmanmestari ja kolmesti NHL:n parhaaksi puolustavaksi hyökkääjäksi valittu mies pystyy antamaan tarvittaessa palautetta taustalla valmennusjohdolle ja pelaajillekin.
Kauden aikana mies vastaa NHL- ja AHL-pelaajien seuraamisesta Leijona-johdolle.
– Koska asun Pohjois-Amerikassa, olen katsonut suomalaisten pelejä siellä. Nyt ei valitettavasti olen niin paljon miehiä siellä meillä. Olen myös nähnyt kaksi Euro Hockey Tour -turnausta ja nähnyt miten täällä pelataan. Niistä joukkueista on paljon pelaajia nyt Leijona-ryhmässä mukana, Lehtinen kertoi SuomiKiekko-sivustolle.
– Sitä kautta olen antanut valmennusjohdolla apua näissä turnauksissa ja olen koko ajan joukkueen mukana yhtenä silmäparina, jos näkisi jotain, mitä valmennusjohto ei itse huomaa.
MM-kisoissa mies on seurannut myös vastustajien joukkueita ja etsinyt pieniä asioita, joista voi olla Leijonille apua.
– Tiedetään toki aika hyvin, kuinka kaikki pelaa, mutta katsellaan pikkujuttuja, mitkä auttavat joukkuetta kun kohdataan muuta.
Leijonat on varmistanut jo puolivälieräpaikkansa. Viimeinen alkulohkopeli on tiistaina Latviaa vastaan, missä Suomella voi olla mahdollisuus vielä lohkovoittoon, mikäli USA kompuroi omassa pelissään aiemmin.
– Nykyisin jokaisella joukkueella on hyvät maalivahdit ja joukkueena pystyvät pelaamaan hyvin. Meille ottelu on hyvä testi, kun Latvia taistelee sarjapaikastaan ja me haluamme kehittää omaa peliämme.
Kai Lintinen (Twitter@kailintinen)
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yllätyskäänne: Max Westergård vaihtaa seuraa!
- AL: Pistetykki Dylan Fabre loikkaa kilpailijan leiriin Liigassa!
- Leijonien joukkueenjohtaja Mika Kortelainen häkeltyi 4 Nations -turnauksesta: ”Se oli järjetöntä”
- Konsta Helenius palasi farmiin ryminällä – kovat tehot!
- Mikko Lehtonen, riittääkö taso jos vastaan tulee McDavidia ja MacKinnonia?
- Suomi kaukana kärjestä! Tässä ovat olympialaisten TOP 5 -maalivahtiosastot
- Kärppien päävalmentaja latasi suorat sanat tappion jälkeen: ”Ihan lapsellista”
- Yli 300 NHL-ottelun puolustaja ollut koko kauden pelaamatta – nyt löytyi uusi seura
- USA:n kapteenilta vuolaat kehut Suomelle – paljasti olevansa huolissaan taudin leviämisestä
- Tero Lehterältä hämmentävä temppu USA-ottelussa: ”Nyt näette kun valmennus teki virheen”
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?