Ilmakitaristi Jukka Tammi valitsi manttelinperijänsä Globeniin

Suomi ja Ruotsi kohtaavat lauantaina MM-välierässä Globenin legendaarisessa jäähallissa. Kyseinen pyhättö kätkee sisälleen myös legendaarisen Leijonamuiston vuodelta 1995, jolloin Suomi pehmitti Ruotsin MM-finaalissa.
Legendaariset teot jatkuivat pelin jälkeen pukukopissa, jossamaalivahtilegenda Jukka ”Taisto” Tammi soitteli kultapokaalilla ilmakitaraa. Tammi nimesi Unibetille jo seuraajaehdokkaansa ilmakitaran veivaamiseen, mikäli Leijonat yltää maailmanmestaruuteen.
213 A-maaottelun Tammi on seurannut meneillään olevia kisoja rauhallisin mielin. Kaiken nähnyt ja kokenut maalivahtilegenda tietää, että isot pelit siintävät vasta edessä.
– Ei tässä ole tarvinnut juurikaan jännittää, mutta hemmetinmoisella mielenkiinnolla olen silti pelejä katsellut. Joukkue on pelannut tyylikkäästi yläkanttiin ja kaikki on mahdollista, miettii Tammi Unibetin haastattelussa.
Tammi tietää tasan tarkkaan, millaisia jännitteitä huominen välierä pitää sisällään.
– Suomalainen pelaaja ajattelee, että kaikille voidaan joskus hävitä, mutta Ruotsille ei ikinä. Ei missään olosuhteissa eikä missään pelissä.
Samanlainen asetelmahan se on tietysti MM-välierässäkin.
– Siinä on sellaista pyhää vihaa ja rakkautta. Jostain historiastahan se kumpuaa ja sieltä se latauskin tulee kuin itsestään, Tammi jatkaa.
”Se ilmakitara vaan tuli jostain, en tiedä mistä”
Tammi ei itse pelannut minuuttiakaan vuoden 1995 MM-kisoissa. Silti hänen antaumuksellinen mestaruustuulettelu MM-pokaalin kanssa piirtyi kansakunnan verkkokalvoille ikuisiksi ajoiksi.
– Se ilmakitara vaan tuli jostain, en tiedä mistä. Sen voin kertoa, ettei siinä tilanteessa tarvinnut juurikaan näytellä tai esittää mitään. Pokaali käteen ja kitara soimaan Den glider in -kappaleen tahdissa. Mahtava muisto!
Kuka sitten voisi olla Tammen ”seuraaja” ilmakitaroinnissa, mikäli Leijonat harjaavat sunnuntaina maailmanmestaruuden Globenin uumenissa?
– Heh, kyllähän se rooli lankeaa joko Joni Ortiolle tai Atte Engrenille. Molemmat ovat sellaisia velikultia, että ilmakitaran soittaminen pelkissä alasuojissa onnistuu varmasti melkoisen tyylikkäästi, Tammi tuumaa.
Mikäli Tammen tulosveikkaus osuu, nähdään Suomi jälleen kerran MM-finaalissa ja ilmakitaran paluun todennäköisyys kasvaa entisestään.
– Suomi hoitaa 4-2. Ja silloin saadaan sunnuntaille ihan kivan tuntuinen fiilinki päälle…
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Huima väite: NHL-seura harkitsee Jarmo Kekäläistä uudeksi GM:ksi
- SaiPan haaviin kaksi uutta hyökkääjää – kiinnitti Mestis-tehomiehen Jokereista
- Ruotsissa Leijonia solvataan armottomalla tavalla – ”Näyttää todella pahalta”
- Loukkaantuneesta Leijonat-puolustajasta karmea tieto – nilkka murtunut?
- MM-kisojen maalipörssin kärjessä yllätysnimi – ”Pikku Ovetshkin”
- Antti Pennanen: tuleeko Leijoniin uusi pelaaja kesken kisojen?
- Antti Pennanen löysi syyn Leijonien tappiolle – kommentoi Viaplaylle: ”Harmittaa se eniten”
- Leijonat joutui Ruotsin hirmuiseen myllyyn – kaatui lopulta saappaat jalassa
- Olli Jokinen täräytti MTV:llä, milloin Leijonat ei saa totella päävalmentaja Antti Pennasta
- Aleksander Barkov telottiin törkytaklauksella NHL:ssä – nyt tuli tuomio
- Urheilucast: Tässä Antti Tyrväisen uusi Liiga-seura!
- SK: Entinen NHL-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Kärppien hyökkääjä loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- Olli Jokisen HIFK:lta yllätysveto: NHL-konkari mukaan!
- Tehomies jättää Liigan – lataa suorat sanat: ”Suomi on nähty”
- IL: Liiga-seuralta huima kaappaus – Leijonat-puolustaja haaviin!
- Suomalaissensaation kausi päättyi Pohjois-Amerikassa – saako Leijonat vahvistuksen?
- SHL:n mestariseura hyvästeli kaksi suomalaista – toinen matkalla Liigaan
- Liiga-seura kaappasi Pelicansin luottosoturin!
- Toimittaja: Liiga-mestari KalPan tähtipelaajat loikkaamassa Tapparaan!