Ilmakitaristi Jukka Tammi valitsi manttelinperijänsä Globeniin

Suomi ja Ruotsi kohtaavat lauantaina MM-välierässä Globenin legendaarisessa jäähallissa. Kyseinen pyhättö kätkee sisälleen myös legendaarisen Leijonamuiston vuodelta 1995, jolloin Suomi pehmitti Ruotsin MM-finaalissa.
Legendaariset teot jatkuivat pelin jälkeen pukukopissa, jossamaalivahtilegenda Jukka ”Taisto” Tammi soitteli kultapokaalilla ilmakitaraa. Tammi nimesi Unibetille jo seuraajaehdokkaansa ilmakitaran veivaamiseen, mikäli Leijonat yltää maailmanmestaruuteen.
213 A-maaottelun Tammi on seurannut meneillään olevia kisoja rauhallisin mielin. Kaiken nähnyt ja kokenut maalivahtilegenda tietää, että isot pelit siintävät vasta edessä.
– Ei tässä ole tarvinnut juurikaan jännittää, mutta hemmetinmoisella mielenkiinnolla olen silti pelejä katsellut. Joukkue on pelannut tyylikkäästi yläkanttiin ja kaikki on mahdollista, miettii Tammi Unibetin haastattelussa.
Tammi tietää tasan tarkkaan, millaisia jännitteitä huominen välierä pitää sisällään.
– Suomalainen pelaaja ajattelee, että kaikille voidaan joskus hävitä, mutta Ruotsille ei ikinä. Ei missään olosuhteissa eikä missään pelissä.
Samanlainen asetelmahan se on tietysti MM-välierässäkin.
– Siinä on sellaista pyhää vihaa ja rakkautta. Jostain historiastahan se kumpuaa ja sieltä se latauskin tulee kuin itsestään, Tammi jatkaa.
”Se ilmakitara vaan tuli jostain, en tiedä mistä”
Tammi ei itse pelannut minuuttiakaan vuoden 1995 MM-kisoissa. Silti hänen antaumuksellinen mestaruustuulettelu MM-pokaalin kanssa piirtyi kansakunnan verkkokalvoille ikuisiksi ajoiksi.
– Se ilmakitara vaan tuli jostain, en tiedä mistä. Sen voin kertoa, ettei siinä tilanteessa tarvinnut juurikaan näytellä tai esittää mitään. Pokaali käteen ja kitara soimaan Den glider in -kappaleen tahdissa. Mahtava muisto!
Kuka sitten voisi olla Tammen ”seuraaja” ilmakitaroinnissa, mikäli Leijonat harjaavat sunnuntaina maailmanmestaruuden Globenin uumenissa?
– Heh, kyllähän se rooli lankeaa joko Joni Ortiolle tai Atte Engrenille. Molemmat ovat sellaisia velikultia, että ilmakitaran soittaminen pelkissä alasuojissa onnistuu varmasti melkoisen tyylikkäästi, Tammi tuumaa.
Mikäli Tammen tulosveikkaus osuu, nähdään Suomi jälleen kerran MM-finaalissa ja ilmakitaran paluun todennäköisyys kasvaa entisestään.
– Suomi hoitaa 4-2. Ja silloin saadaan sunnuntaille ihan kivan tuntuinen fiilinki päälle…
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Patrick Kane rustasi uuden NHL-sopimuksen!
- TPS pelaajakaupoilla – vahvistuu tutulla puolustajalla: ”Uskomme hänen olevan avainroolissa”
- Nuori suomalaisvahti allekirjoitti uuden NHL-sopimuksen
- Florida pyöräytti kaksi isoa sopimusta NHL:ssä!
- Mitch Marner kaupattiin NHL:ssä – allekirjoitti jättimäisen sopimuksen!
- Aatu Rädyn ensi kauden seura selvillä
- NHL:ssä sorvattiin jättisopimus: Tähtipuolustajalle 50 miljoonan dollarin tilipussi
- Matias Maccelli vaihtaa seuraa – kaupattiin NHL:n tähtisikermään!
- Kaksinkertainen Stanley Cup -mestari kaupattiin NHL:ssä
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Sisäpiiritoimittaja paljasti: Tässä Kasperi Kapasen ensi kauden NHL-seura?
- Lehti: Jesse Puljujärven uusi seura selvisi – sopimus purkissa!
- Kuka lähtee ja kuka jää? Kauppaako Florida pudotuspelien sankarihyökkääjänsä
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- Kärpiltä ovela päivitys – isoja uutisia tulossa!
- Mikael Granlundia viedään nyt NHL:n ”kriisiseuraan” – asiantuntijalta tyly arvio