Kommentti: Blues näytti hauista – sopimus todelliselle eliittitason hyökkääjälle
Kuten uutisoimme, Blues on tehnyt juuri Leijonien paidassa Moskovassa pelanneen keskushyökkääjä Teemu Ramstedtin kanssa jatkosopimuksen.
Moskovan EHT-turnauksessa paikan päällä Ramstedtin ja Leijonien otteita seurannut toimittaja Ilari Savonen pureutuu Ramstedtin sopimuksen merkitykseen.
Ramstedt pelasi jo toisen Euro Hockey Tourin turnauksen tälle kaudelle Moskovassa. Syksyllä Turussa Karjala-turnauksessa väläytellyt 25-vuotias sentteri löi vielä isomman vaihteen silmään ja näytti sen, millä tasolla hän oikeasti tällä hetkellä on.
SM-liigassa Ramstedtin ja Bluesin alkukausi on ollut kaksijakoinen. Ensin sujui kaikki ja sitten kun ykköstykit otettiin tarkasti kiinni, ei taustatukea tullut tarpeeksi, mikä johti taas tappioihin.
Silti Ramstedt on pystynyt pysymään pistepörssin kärjen tuntumassa.
Vaikean loppusyksyn jälkeen lähtökohdat Moskovan turnaukseen olivat hänen kohdallaan haastavat. Mutta siitä viis, tulos oli loistava.
Ramstedt oli Leijonien ylivoimainen ykköshyökkääjä. Ei mitään kysymysmerkkiä edes perään. Hän otti turnauksen edetessä haltuunsa henkisen ykkössentterin roolin Jori Lehterältä, joka ei saanut mitään aikaiseksi Juhamatti Aaltosen ja toisessa laidassa vaihtuneiden laitureiden kanssa.
Ramstedt oli niin oma itsensä kuin vain osasi olla. Hän pelasi rohkeasti, käytti poikkeuksellisen hyvää pelisilmäänsä tehokkaasti hyväksi ja loi tukun hyviä maalipaikkoja. Hän pääsi myös itse niihin sopivalla röyhkeydellä ja ennakkoluulottomuudellaan.
Ramstedtin johdolla Leijonien ylivoimalla oli jotain järkeä ja jotain tehokkuutta. Ramstedt pelasi yksinkertaisesti erittäin vahvan turnauksen henkilökohtaisella tasolla.
Maajoukkuetasolla pelit ovat selvästi korkeatasoisempia kuin SM-liigassa. Vauhtia on enemmän, joukkueilla taitoa riittää molemmissa päissä ja maalivahdit ovat aina eliittitasoa. EHT-turnauksissa pärjäämisen voi rinnastaa siihen, että kyseinen pelaaja pystyy olemaan kova tekijä esimerkiksi SM-liigan puolella.
Sitä Ramstedt on. Hänet ja hänen ketjunsa pystyy puolustamaan vielä pois ”match-up:lla”, mutta uusia kikkoja on jo tulossa. Ramstedt on Bluesin hyökkäyspelin sydän ja aivot. Hän on todella tärkeä tekijä siinä, pystyykö Blues kääntämään etenemisensä voittoisaksi.
Eikä Ramstedt ole vielä valmis pelaaja. Ei suinkaan. Hänellä on vielä varaa kehittyä voima- ja luistelupuolella. Siellä hän antaa tasoitusta vastustajille. Mutta taidoillaan, juonikkuudellaan ja oveluudellaan hän on yksi SM-liigan vaarallisimmista hyökkääjistä.
Aika hyvän kalan Blues sai pidettyä haavissaan.
Ilari Savonen (@ilarisavonen)
Ramstedtin omia kommentteja alkukaudesta luvassa illalla SuomiKiekko-sivustolla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-sopimus puretaan – Juho Lammikko vaihtaa maisemaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- NHL-megalupaus Gavin McKennan tapauksesta uudet tiedot – äiti mukana rajussa välikohtauksessa
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Tero Lehterältä suorat sanat, jos Suomen olisi pitänyt pelata Kanadaa vastaan: ”Turpaanlyöntikisa”
- Naisleijonien ja Kanadan välisen ottelun kohtalo selvillä!
- Naisleijonista vain 10 on pelikunnossa – ja synkempiä uutisia on luvassa
- Lähde: Leevi Teissala jättää TPS:n – uusi seura selvillä!
- Luovutus Kanadaa vastaan uhkaa – Naisleijonien harjoituksissa vain kymmenen pelaajaa!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- The Athletic: Leijonien olympiatähti kaupataan NHL:ssä
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Tapparan tähtipelaaja: ensi kauden seura selvisi!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Jarmo Kekäläinen jysäyttämässä siirtopommin NHL:ssä? ”Se olisi riski”
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n