Monoa saanut Kari Heikkilä odottaa työtarjouksia – Valko-Venäjän jääkiekkoliitto otti aikalisän

Dinamo Minskistä potkut saanut suomalaispäävalmentaja Kari Heikkilä odottaa uusia työtarjouksia, kuten suomalaisluotsi jo aiemmin ilmaisi.
Heikkilä sai monoa viime viikon perjantaina heikosti sujuneen KHL-alkukauden takia ja samaan syssyyn hän totesi, ettei halua jatkaa myöskään Valko-Venäjän maajoukkueen luotsina. Heikkilän mukaan ei olisi järkevää, että Dinamosta potkut saatuaan hän jatkaisi maajoukkuepestissään (lue uutinen).
Valko-Venäjän jääkiekkoliitto on ottanut Heikkilän tapauksessa aikalisän, sillä se haluaa tarkasti pohtia vaihtoehdot. Heikkilällä on kuitenkin pitkä kontrahti ja se kattaa Valko-Venäjän järjestämät MM-kisat vuonna 2014.
– Olemme neuvotteluyhteydessä ja tällä hetkellä Kari ajattelee asiaa. Olemme ottaneet aikalisän, mutta olemme myös jo miettineet Heikkilän mahdollista korvaajaa. Tämä aikalisä on nyt tarpeen, jotta ymmärrämme missä tilanteessa olemme, Valko-Venäjän jääkiekkoliiton puheenjohtaja Jevgeni Vorsin sanoo Goals-lehdelle.
– 25. lokakuuta – se on vain aikamääre, jonka me nyt tarvitsemme. Luulen, että tämän kuun loppuun mennessä selvitämme monia kysymyksiä. Tähän sisältyy myös Heikkilän asema.
Valko-Venäjän kiekkoliitto hyväksyi aikanaan Heikkilän kaksoispestin, sillä Dinamo Minskissä pelaa useita maajoukkuepelaajia. Viime MM-kisoissa lähes puolet valituista oli juurikin minskiläisseurasta. Mikäli joku SM-liigan seura haluaisi pestata Heikkilän, joutuisi Valko-Venäjän kiekkoliitto uuden tilanteen eteen, sillä tällöin seurapesti ei palvelisi maajoukkueen etua.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Calgaryn läpimurtopelaajalla palkkapäivä: kouraan 45 miljoonan jättisopimus
- KalPa voitti Suomen mestaruuden! SaiPa taipui dramaattisessa finaalitaistelussa
- Mikä nöyryytys! Sveitsi pöllytti Leijonia armotta ja latoi murskalukemat
- NHL-ykkösvaraus: Ura ohi!
- SaiPalle painajaismainen uutinen!
- Leijonat hyökkää Sveitsin kimppuun EHT:lla – tässä ketjut otteluun
- Urheilucast: Leo Komarov kahden Liiga-seuran kiikarissa!
- Miro Heiskasesta huonoja uutisia – Patrik Laine paljasti: tähän vammaan kausi päättyi
- SaiPa ryösti pakkovoiton Liiga-finaaleissa – lopussa tuli valtava takaisku
- Kari Jalosen luotsaama seura kiinnitti Leijonat-puolustajan – kohupelaaja lähtee
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa