SM-liigan tiukentaa kurinpitoaan tulevalla kaudella – "Pelaajien turvallisuus on ykkösasia"

Jääkiekon SM-liigan toimitusjohtaja Jukka-Pekka Vuorinen kertoi liigan suhtautuvan edelliskausia tiukemmalla linjalla kaukaloiden väkivaltaisuuksiin. Vastuullisia haetaan kiekkoilijoiden lisäksi myös valmentajista, jos homma joukkueilla karkaa käsistä.
– SM-liiga ei kaipaa viikonlopun (Jokerit-HIFK) tyyppisiä pelejä. Yksittäisiä tapahtumia sattuu, mutta jos on useita tapahtumia saman ottelun aikana, niin vastuussa ovat muutkin kuin pelaajat, Vuorinen kertoi MTV3:n Huomenta Suomen haastattelussa tiistaina.
– Ehdottomasti painotan valmentajan vastuuta. Heidän pitää pystyä katkaisemaan tilanne jossain vaiheessa, mieluimmin mahdollisimman äkkiä.
SM-liiga on viime keväänä käsitellyt kurinpitolinjaansa ja tiukempia tuomioita on tulevalla kaudella luvassa.
– Viime keväänä katsottiin, että tietyt asiat menivät yli ja meidän pitää puuttua niihin voimakkaammin. Annettiin kurinpitäjälle lisää valtuuksia ja kurinpitoryhmä asetti tietyt arvot toiminnalleen.
– Pelaajien turvallisuus tulee olemaan ykkösasia myös kurinpitotoimessa.
Viime lauantain European Trophyn paikallisottelun kurinpidosta vastaa kilpailun järjestäjä eli kansainvälinen jääkiekkoliitto.
Liiga kuitenkin varmistaa, että kurinpito toimii kuten pitää. Vuorisen tiedon mukaan kurinpitopäätökset viikonlopun kahnauksista julkistetaan tiistain aikana.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov