Entinen Kärppä-hyökkääjä sai monoa KHL-seura Minskistä

KHL-seura Dinamo Minsk on vapauttanut kanadalaishyökkääjä Daniel Corson sopimuksestaan, seura uutisoi.

Corso ehti pelata seuran riveissä jo alkaneella kaudella neljä ottelua, ennen kuin Kari Heikkilän luotsaama seura päätti antaa hyökkääjälle lähtöpassit.

Kanadalainen uhkasi seuraa viime kesänä jopa oikeustoimilla, sillä Corso sai lukea lehtien palstoilta seuran tyytymättömyydestä pelaajan esityksiin sekä siitä, että Dinamo haluaisi purkaa sopimuksen (lue uutinen). Tätä taustaa vasten Corson lähtö joukkueesta ei ole jättiyllätys.

34-vuotias Corso siirtyi minskiläisjoukkueeseen joulukuun lopulla 2010. Mies ehti näin kiekkoilla joukkueen riveissä reilut puolitoista kautta. 67 otteluun Corso summasi 18+18=36 pistettä.

Moni suomalainen kiekkojännäri muistaa Corson kaudelta 2008-2009. Tuolloin kanukki hyökkäsi Kärppien riveissä ja iski oululaisille 41 peliin muhkean saldon 52 (22+30) sijoittuen pistepörssissä kymmenenneksi.


St. Louis Blues – Nashville Predators | Tasurikerroin on timanttia!