KHL-seura syyttää Jokeri-tähden agenttia valehtelusta – "Emme tarvitse tällaisia yllätyksiä"
Jokereissa viime kaudella pelanneen Janne Lahden ja KHL-seura Barys Astanan välinen sopimuskiista saa koko ajan uusia käänteitä.
Kuten uutisoimme, Lahden agentin Vladimir Hudacekin mukaan kontrahti on olemassa, mutta Barysin nykyinen seurajohto on eri mieltä. Barysin presidentti Vadim Shakshakbajev syyttää Lahden agenttia epäammattimaisuudesta ja valehtelusta.
– Hudacek valehtelee räikeästi. KHL:n tiedossa ei ole mitään sopimusta Lahden nimellä. Lahden agentti ei ole vaivautunut ilmoittamaan uudelle Barysin seurajohdolle eikä liigalle, että sopimus oli allekirjoitettu edellisen johdon aikana – tämä ei ole meidän ongelmamme. Tämä on agentin ongelma, Shakshakbajev sanoo Sports.ru-sivustolle.
– Agentin epäammattimaisuus ei voi vaikuttaa jääkiekkoseuraan. Hänen tulisi ottaa yhteyttä viiden päivän kuluessa siitä, kun seurajohto vaihtuu. Ainakin hänen täytyisi lähettää meille sähköpostilla edellisen seurajohdon kanssa tehty sopimus. Emme tarvitse tällaisia yllätyksiä.
– Meillä ei ole eikä ole ollut minkäänlaista sopimusta jääkiekkoilija Janne Lahden kanssa. Varaudumme oikeuteen kääntyä kurinpitoelimen puoleen, jos meitä syytetään lehdistön kautta. Barys Astana toimii KHL:n sääntöjen mukaan, päättää Shakshakbajev.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kanada jysäytti ketjuyllätyksen: teinisensaatio Connor McDavidin vierellä!
- Rasmus Ristolaiselta suorat sanat jään kunnosta
- Näillä ketjuilla Leijonat harjoitteli Milanossa!
- Kapteenisto julki – tämä mies johtaa Leijonia olympialaisissa!
- Leijonien olympiatähti ei kelpaa kellekään NHL:ssä – karu paljastus kulisseista
- Yllätyskäänne: Max Westergård vaihtaa seuraa!
- AL: Pistetykki Dylan Fabre loikkaa kilpailijan leiriin Liigassa!
- Leijonien joukkueenjohtaja Mika Kortelainen häkeltyi 4 Nations -turnauksesta: ”Se oli järjetöntä”
- Konsta Helenius palasi farmiin ryminällä – kovat tehot!
- Mikko Lehtonen, riittääkö taso jos vastaan tulee McDavidia ja MacKinnonia?
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?
Jokereissa viime kaudella pelanneen Janne Lahden ja KHL-seura Barys Astanan välinen sopimuskiista saa koko ajan uusia käänteitä.
Kuten