Engren torjui voiton – Nättiselle voittomaali

Hamilton Bulldogsin hyökkääjä Joonas Nättisen AHL-uran toinen maali muodostui tärkeäksi. Kaukalon ykköstähdeksi valittu Nättinen iski kamppailun viimeisen osuman päätöserän puolivälissä, kun Hamilton kukisti Rochester Americansin kotonaan 3-2 ja katkaisi samalla kuuden ottelun pituiseksi venyneen tappioputkensa.
Nättinen teki ensimmäisen AHL-maalinsa heti AHL-debyytissään lokakuun puolivälissä. Myös se osuma oli voittomaali. Väliin mahtui 15 ottelun pituinen kuiva jakso. Nättisen pistesaldo on nyt 2+3=5.
Perjantaina farmikomennuksen saanut puolustaja Teemu Laakso keräsi tehot 0+2, kun hänen edustamansa Milwaukee Admirals löi Peoria Rivermenin vieraissa 3-2. Laakso oli saalistanut edellisenä iltana pelaamassaan kauden AHL-debyytissään yhden syöttömerkinnän. Milwaukeen laituri Juuso Puustiselle merkittin kiikaritehot, mutta Jani Lajunen katkaisi pitkän pisteettömän putkensa. Lajunen (0+1) oli mukana Admiralsin voittomaalissa, joka syntyi päätöserän jälkipuoliskolla vain 29 sekuntia sen jälkeen, kun Peoria oli tasoittanut Laakson jäähyn aikana.
Atte Engren torjui Milwaukeen tolppien välissä 29 laukausta. Ottelu oli Engrenille vasta kauden kolmas kokonainen.
Suomalaisvahdeista tositoimessa oli myös Syracuse Crunchin Iiro Tarkki. Hän torjui 33 laukausta, kun Syracuse kukisti Wilkes-Barre/Scranton Penguinsin kotonaan 5-2.
Toronto Marliesin Jussi Rynnäs ja Worcester Sharksin Harri Säteri toimivat luukkuvahteina. Toronto löi Houston Aerosin kotonaan 4-0. Worcester kukisti Binghamton Senatorsin kotonaan 2-1.
//
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!
- Kaapo Kähkönen löysi uuden osoitteen NHL:stä!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Brock Boeser jysäytti melkoisen yllätysratkaisun!
- Dallas Stars julkisti uuden päävalmentajansa – tuttu nimi Suomesta
- Viktor Arvidsson kaupattiin NHL:ssä!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- Carolina näytti ovea suomalaiselle
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- NHL-pistelingolta suora ilmoitus: maisema vaihtuu!
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Florida rysäytti kaksi vaihtokauppaa – Liigassa pelannut NHL-vahti haaviin!
- Liiga jää taakse – pistelinko suuntaa Venäjälle!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Michael Jolyn uusi joukkue selvisi!
- Kärpiltä huippukiinnitys – ”Kärkiparin puolustaja”
- Nyt jysähti – Jevgeni Kuznetsov tekemässä paluun NHL:ään!
- Sisäpiiritoimittaja: Suomalainen siirtopommi vireillä NHL:ssä?