Engren torjui voiton – Nättiselle voittomaali

Hamilton Bulldogsin hyökkääjä Joonas Nättisen AHL-uran toinen maali muodostui tärkeäksi. Kaukalon ykköstähdeksi valittu Nättinen iski kamppailun viimeisen osuman päätöserän puolivälissä, kun Hamilton kukisti Rochester Americansin kotonaan 3-2 ja katkaisi samalla kuuden ottelun pituiseksi venyneen tappioputkensa.
Nättinen teki ensimmäisen AHL-maalinsa heti AHL-debyytissään lokakuun puolivälissä. Myös se osuma oli voittomaali. Väliin mahtui 15 ottelun pituinen kuiva jakso. Nättisen pistesaldo on nyt 2+3=5.
Perjantaina farmikomennuksen saanut puolustaja Teemu Laakso keräsi tehot 0+2, kun hänen edustamansa Milwaukee Admirals löi Peoria Rivermenin vieraissa 3-2. Laakso oli saalistanut edellisenä iltana pelaamassaan kauden AHL-debyytissään yhden syöttömerkinnän. Milwaukeen laituri Juuso Puustiselle merkittin kiikaritehot, mutta Jani Lajunen katkaisi pitkän pisteettömän putkensa. Lajunen (0+1) oli mukana Admiralsin voittomaalissa, joka syntyi päätöserän jälkipuoliskolla vain 29 sekuntia sen jälkeen, kun Peoria oli tasoittanut Laakson jäähyn aikana.
Atte Engren torjui Milwaukeen tolppien välissä 29 laukausta. Ottelu oli Engrenille vasta kauden kolmas kokonainen.
Suomalaisvahdeista tositoimessa oli myös Syracuse Crunchin Iiro Tarkki. Hän torjui 33 laukausta, kun Syracuse kukisti Wilkes-Barre/Scranton Penguinsin kotonaan 5-2.
Toronto Marliesin Jussi Rynnäs ja Worcester Sharksin Harri Säteri toimivat luukkuvahteina. Toronto löi Houston Aerosin kotonaan 4-0. Worcester kukisti Binghamton Senatorsin kotonaan 2-1.
//
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Olli Jokinen latasi suoraa tekstiä: ”Kaikkien tässä täytyy peiliin katsoa”
- HIFK:n uuden värväyksen Liiga-ura sai karmean startin
- HIFK jäädyttää seuralegendan pelinumeron
- Tuomariratkaisu Pelicansin ottelussa sai Antero Mertarannan tyrmistymään MTV:llä: ”Nyt täytyy sanoa, että…”
- Urheilucast: Valitseeko Vaasan Sport yllätysnimen Doug Sheddenin seuraajaksi?
- Ei ole totta! HIFK:n uusi hankinta loukkaantui heti
- HIFK:n haaviin uusia vahvistuksia – heti kehissä!
- Ismo Lehkonen täräytti rajun kommentin Doug Sheddenistä: ”Toivottavasti pysyy korkki kiinni”
- Matthew Schaefer teki huiman tempun – NHL-historiaa!
- Jesse Puljujärvi: hirmuvire!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Tappara-hyökkääjä: Uusi osoite Liigasta!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Ikoninen kaksikko palaa yhteen – Jokerit jysäytti yllätysdiilin!
- Suomalaisjätti: NHL kutsuu!
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Patrik Laineen vammasta tipahti karu tieto julki
- NHL:ssä jysähti yllätyskauppa – konkari tekee paluun!
- Nyt jysähti – MM-kultavahti siirtyy Jokereihin!
- Patrik Laineesta surkea uutinen: edessä pitkä sairausloma!