Lehtonen jälleen ottelun ykköstähti

Kari Lehtosen mahtava alkukausi jatkui tiistaina jo tutuksi muodostuneella tavalla: Dallas Stars voitti ja suomalaisvahti valittiin ottelun ykköstähdeksi. Lehtonen torjui 33 laukausta, kun Dallas löi Phoenix Coyotesin vieraissa rangaistuslaukauskilpailun päätteeksi 3-2.
Lehtonen on voittanut kauden kaikki seitsemän otteluaan. Hänet on valittu viisi kertaa kaukalon ykköstähdeksi.
Tällä kertaa Lehtonen oli lähellä tappiota. Adam Burish nosti Dallasin 2-2 -tasalukemiin vain 61 sekuntia ennen kolmannen erän päättymistä. Rankkarikisa venyi puolestaan kahdeksannelle kierrokselle asti ennen kuin ratkaisu saatiin aikaiseksi.
Phoenixin Patrick O´Sullivan ohitti Lehtosen rankkarikisan viidennellä kierroksella. Michael Ryder pelasti kuitenkin Lehtosen iskemällä tasoituksen heti perään.
Lehtonen esti kahdeksannella kierroksella Phoenixin Daymond Langkow´n yrityksen ja ensimmäistä kertaa urallaan rankkarikisaan osallistunut Stars-pakki Trevor Daley kävi iskemässä ratkaisun toisessa päässä.
– Olin iloinen, että Kari torjui edeltävän yrityksen, se otti vähän paineita pois niskastani. Mutta tämä oli nautittavaa. Se oli ensimmäiseni, joten olin innoissani, Daley sanoi Dallasin verkkosivuilla.
Varsinaisen peliajan muista maaleista vastasivat Dallasin Sheldon Souray sekä Phoenixin Raffi Torres ja Shane Doan. Kojoottikapteeni Doanille osuma oli NHL-uran 300:s.
Phoenixin Lauri Korpikoski syötti Torresin maalin. Korpikoski istui muutama minuutti myöhemmin jäähyaitiossa, kun Souray tasoitti lukemiksi 1-1.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Kiekkofanit ihmeissään Mike Babcockin siirrosta Columbukseen: ”Laine raukka”
- Yle: Tapparan tähtihyökkääjä siirtyy NHL:ään – tässä on uusi seura
- Vuoden torjunta? NHL:n finaaleissa nähtiin uskomaton pelastus – ”Epätodellista”
- Kohussa ryvettyneelle konkarille uusi mahdollisuus! Tässä on Patrik Laineen seuraava päävalmentaja: ”Itsekäs k*sipää”
- Stanley Cup -finaaleissa pelaa NHL-kauden isoin ryöstö – haastaa nyt 10 miljoonan supertähden
- IL: Anton Lundell puolustaa kiivaasti kritisoitua Aleksander Barkovia: ”En ymmärrä”
- Tiesitkö? NHL:n finaalit näkyvät kattavasti Suomessa – televisiointi ja otteluohjelma
- Hienoja uutisia! Suomi pääsee isännöimään kahdet jääkiekon MM-kilpailut
- NHL-haaveet unholaan? Lähde: Entisen HIFK-taiturin ura jatkuu KHL:ssä
- Siirtyykö yli 500 Liiga-ottelun konkari Mestikseen? Toimittaja: ”Haluaisi lopettaa uransa Jokereissa”
- Uusi seurapomo tuli ryminällä sisään – Mikael Granlundille kenkää ja toinen suomalaistähti tilalle?
- Siirtyykö yli 500 Liiga-ottelun konkari Mestikseen? Toimittaja: ”Haluaisi lopettaa uransa Jokereissa”
- Jesse Puljujärveen vaihdettu Liiga-tähti jäi ilman NHL-sopimusta – viidelle suomalaiselle kova kohtalo
- The Athletic: Sebastian Aho saamassa jättisopimuksen NHL:ssä – verrataan toiseen supertähteen
- MM-kisojen lohkoihin tulossa muutoksia – Leijonat saamassa ikävän uutisen
- Lähde: Tässä Mikael Ruohomaan uusi joukkue!
- Lähde: HIFK:n ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Hienoja uutisia! Suomi pääsee isännöimään kahdet jääkiekon MM-kilpailut
- NHL-haaveet unholaan? Lähde: Entisen HIFK-taiturin ura jatkuu KHL:ssä
- Lähde: Palaako Liigan entinen pistekuningas rapakon takaa Eurooppaan? Ruotsalaisseura ilmaisi kiinnostuksensa