Koeajalla alkukauden SaiPassa pelannut latvialaishyökkääjä Roberts Jekimovs on solminut seuran kanssa sopimuksen loppukaudesta. Paperi pitää sisällään seuran option kaudesta 2012-2013.

Jekimovs, 21, liittyi SaiPaan koeajalle Riian turnauksessa harjoituskaudella ja näyttöaikaa jatkettiin lupaavasti sujuneiden pelien myötä 4.10.2011 saakka. Taitava laitahyökkääjä on pelaamissaan yhdeksässä liigaottelussa kerännyt tehopisteet 2+1=3.

Latvialainen pelasi kahtena edellisenä kautena Mestistä Jokipojissa.

SaiPan päävalmentaja Ari-Pekka Selinin mukaan Jekimovsin näytöt olivat nousujohteisia ja pelaajan lahjakkuus huomioiden odotusarvoja tulevaisuuden suhteen on paljon.

– Tryout on ollut nousujohteinen. Alkuun pelaaminen oli vähän hosumista, mutta viimeisissä peleissä hän pääsi hyvin hommaan mukaan. Peli on tasapainottunut ja pelitapa on auennut hiljalleen, Selin kertoo.

– Haasteita Jekimovsilla on yhä fysiikan ja tasaisuuden kanssa, mutta hän on nuori pelaaja, jolla on paljon potentiaalia, Selin jatkaa SaiPan tiedotteessa.