Avoin kirje Teemu Selänteelle: Älä pilaa mainettasi naiivilla hölynpölyllä

Hyvä Teemu Selänne!
Olet kiistatta yksi kaikkien aikojen suomalaisia urheilijoita. Kiekkoikoni, joka on pelannut itsensä useampaan kertaan koko kansan sydämiin.
Suomesta ei löydy kovin monta ihmistä, joka ei tuntisi sinua tai pelivuosiesi saavutuksia.
Kun urasi loppui, seurasin aluksi innolla tapaa, jolla otit ennakkoluulottomasti sosiaalisen median haltuun.
Nyt kuitenkin kehottaisin viheltämään pelin hetkeksi poikki. Ja miettimään tovi, mitä sosiaalisessa mediassa kannattaa tuutata pihalle ja mitä ei. Ja ennen kaikkea miten. Oikean ja asiantuntevan PR-henkilön palkkaaminen taustalle ei olisi huono alku.
Tuoreet sosiaalisessa mediassa iskemäsi kommenttisi pakolaiskeskustelusta ovat nimittäin pelkkää naiivia hölynpölyä.
Enkä ota lainkaan kantaa mielipiteisiisi, vaan tapaan esittää asia. On nimittäin hämmentävää, että juuri kaltaisesi huippu-urheilija sortuu vaikean ja monimutkaisen asian yhteydessä noin naurettavaan yksinkertaistamiseen.
Vai mitä olisit sanonut, jos vaikkapa silloinen kansanedustaja Juha Sipilä olisi peliurasi viimeisellä kaudella kertonut isoon ääneen, että Selännehän enää rahastaa NHL:ssä. Näkeehän sen kaikki tilastoista, ettei pisteitä synny enää vanhaan tahtiin. Eikä sitä kannata ottaa edes Sotshiin mukaan noilla tehoilla.
Olisit varmasti hymähtänyt. Kaveri ei tiedä selkeästi yhtään mistä puhuu. Ja mikäli faktoihin ei perehdy kunnolla, sivusta on kenen tahansa helppo huudella omia mustavalkoisia totuuksiaan.
Koko suomalaista pakolaiskeskustelua vaivaa juuri mustavalkoisuus ja asioiden kärjistäminen. Ongelma on se, että huutodialogia käyvät eri puolilla ne ihmiset, jotka ovat kaikista laiskimpia etsimään tietoa saati oikeita argumentteja asiaan.
Mutta kun Rane pitkän työpäivän jälkeen kiroaa lähikuppilassa sitä, ettei ymmärrä Suomen pakolaispolitiikkaa, on ympärillä vain tutut ja tutun tutut.
Suomalaisen urheilulegendan sortuessa vastaavaan julkisuudessa mukana tulee huomattavasti isompi vastuu ja riskit. Pohjois-Amerikassa pitkään vaikuttaneena tiedät varmasti, että iso kohu vaatii parhaimmillaan vain yhden huonosti muotoillun sanan tai lauseen. Vaikka taustalla olisi kuinka kaunis idea tai ajatus.
Suosittelen pohtimaan, kannattaako tuo riski. Julkisuudessa ei kannata sanoa vielä 2010-luvullakaan mitä sattuu. Tai sitä ennen kannattaa miettiä ainakin hyvin tarkkaa, miten pystyy perustelemaan ja argumentoimaan asiansa.
Erinomaisia eläkevuosia toivottaen
Ilari Isotalo
Twitter: @IlariIsotalo
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Leijonat-puolustajan kaudelle ikävä startti – joutuu pitkälle sairauslomalle
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman: huippualku uusissa maisemissa!
- Nämä alkavan kauden Mestis-ottelut ovat katsottavissa ilmaiseksi
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Entisen liigajyrän 17-vuotias poika säväytti heti – huima Liiga-debyytti!
- Dallas Stars solmi neljä testisopimusta – mukana maalivahti Liigasta
- Toimittaja: NHL-supertähti hylkäsi kaikkien aikojen sopimustarjouksen!
- NHL:ään varattu suomalaispakki löysi uuden seuran Liigasta: ”Parhaat pelit ovat varmasti vielä edessäpäin”
- HIFK:lle valtaisa takaisku – Iiro Pakarinen pitkälle sairauslomalle
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta uutta tietoa
- Urheilucast: Oula Palve virittelee paluuta Liigaan – nämä seurat perässä!
- Kahden seuran dominointia! Tässä ovat Liigan TOP 5 -puolustajat
- Jokerit: mestarivahti vaihtaa maisemaa!
- Käsittämätön taso! Tässä ovat Liigan TOP 5 -maalivahdit
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Liigan kausiennakko, sijat 16-13: Rahalla ei voi ostaa henkeä – toistuuko karmea katastrofi?
- Liigan kausiennakko – sijat 12-9: Tähtipelaajien lähtö iskee päin kasvoja
- Kovin tutkapari löytyy Savosta! Tässä ovat Liigan TOP 5 -hyökkääjät
- Liiga-seuran uuden pelaajahankinnan nimi selvisi!