Ilves-kapteeni Masi Marjamäki: ”Aloitetaan Tapparan kaatamisesta”

SM-liigan viime kausien heikoin joukkue Ilves pyrkii tietenkin parantamaan otteitaan tulevalla kaudella. Joukkueen kapteeni Masi Marjamäki, 28, ainakin uskoo parempaan tulevaisuuteen.
– Ei olla tulevalla kaudella heikoin ja pelataan paremmin kuin viime vuonna. Ollaan organisoidumpi ryhmä tänä vuonna. Pelillisesti taktisempi, tiiviimpi. Tästä alkaa uusi tarina perjantaina. Jäi ärsyttämään, että oltiin niin huonoja viime vuonna, sitä ei päästä karkuun. Nyt on kuitenkin uusi vuosi ja uusi tuleminen, Marjamäki kertoi SuomiKiekko-sivustolle.
– Tampereen herruus halutaan ensiksi. Perjantaina sarja alkaa Tapparaa vastaan ja siitä otetaan ensimmäinen päänahka. Siitä lähdetään rakentamaan sitten kautta positiivisesti eteenpäin.
Marjamäki on yhä toipilaana viime kauden jo syksyllä katkaisseesta vammasta, joka vaati leikkaushoitoa. Miehen paluu venynee pidemmälle syksyyn.
– En ole vielä 100-prosenttisessa kunnossa. On ollut ongelmia, mutta viime kuun aikana on menty roppakaupalla eteenpäin ja saatu positiivisia merkkejä.
”Koutsi on ajanut systeemiään sisään”
Ilveksen valmentajana jatkaa kesken viime kauden puikkoihin hypännyt Tuomas Tuokkola, joka on nyt saanut kunnolla työstää ajatuksiaan joukkueen kanssa.
– On saatu hyvä kesä alle, oltua yhdessä. Koutsi on saanut ajaa systeemiään sisään. Näytönhalua riittää.
Pelikavereista Michael Keränen ottaa Marjamäen mukaan harppauksen tasossaan.
– Keränen nousee. On treenipeleissä näyttänyt, että pystyy liigapeleissäkin sitten vahvoihin esityksiin molemmissa päissä ja ratkaisemaan otteluita. Vastuunkantajia nousee minun lisäksi tulevalla kaudella myös muitakin.
Kai Lintinen (Twitter@kailintinen)
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov