14/14: Riittävätkö Ilveksen rahkeet pudotuspelipaikkaan asti?
SuomiKiekko-sivusto Kiekkoministerien ja muutamien lisävahvistusten kera käy ennen kauden alkua läpi entisen SM-liigan, nykyisen Liigan joukkueiden lähtökohdat.
Analyyseissä kerrataan se, mitä on tapahtunut viime kauden jälkeen, mitkä ovat joukkueen vahvuudet ja heikkoudet sekä mitä joukkueelta voi odottaa tulevalla kaudella.
Mitä on tapahtunut?
Ilveksen osalta kokoonpano on saanut suhteellisen laajan tuuletuksen, varsinkin hyökkäyksen osalta. Valmennuksen puolella kesken viime kauden penkin taakse pääluotsiksi tullut Tuomas Tuokkola jatkaa tavoitellen joukkueen kanssa pudotuspelipaikkaa. Sitä varten Ilves hankki riveihinsä muun muassa tehokkaasti viime visiitillä SM-liigassa piipahtaneen Daniel Corson, joka onkin lähtökohtaisesti se suurin tähti tupsukorvien ryhmittymässä.
Corson lisäksi Ilves hankki muun muassa Jussi Pesosen, Roberts Jekimovsin ja Sami Sandellin tuomaan tehoja hyökkäysosastolle. Peräpäästä lähteneitä Jyrki Jokipakkaa ja Ville Koistista paikkaavat ulkomaalaisvahvistukset Greg Coburn ja Simon Gysbers.
Maalivahtiosastolle nuoren Ville Kolppasen vierelle saapui Ässistä Juha Järvenpää.
Vahvuudet?
Kuitenkin suhteellisen nuoressa Ilveksen joukkueessa on niin taitoa, kokemusta kuin maalintekovoimaakin. Se, että onko sitä esimerkiksi tarpeeksi, on toinen asia. Lähtökohtaisesti tarjolla oleva materiaali on kilpailukykyinen ja kärkipelaajat ovat liigan mittapuulla vähintäänkin hyviä.
Heikkoudet?
Ilves on lopulta melko tasainen nippu, jossa on kyllä kykyä vaikka mihin, mutta mutta. Mutta. Kasvaako joukkue voittavaksi useamman heikomman vuoden jälkeen? Kärkihyökkääjiin kuuluvilla Jussi Pesosella ja Masi Marjamäellä on monia pitkäaikaisia loukkaantumisia vyöllä. Onko heistä todella isoon rooliin? Jääkö tehovastuu pelkästään Corson, Michael Keräsen tai Jekimovsin harteille?
Mitä voi odottaa?
Mikäli joukkue saa vain vahvan alkukauden, se on ehdottomasti mukana taistelemassa pudotuspelipaikasta.
Ilari Savonen
Twitter: @ilarisavonen
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hurja huhu: Tämä joukkue yritti hankkia Kirill Kaprizovin juuri kauden alla
- Yllätyskäänne: Patrik Laine neuvottelee jatkosopimuksesta – luvassa roima palkanalennus
- Toimittaja: NHL-tähti ollut tyytymätön seuraansa siitä lähtien, kun hänet varattiin
- Leijonat-hyökkääjä jatkaa uraansa neljän vuoden tauon jälkeen – siirtyy II-divisioonaan!
- Kisa: osallistu arvontaan ja voit voittaa itsellesi NHL26-pelin!
- IS: Jokereita uhkaa mojova rangaistus
- Näkökulma: HIFK:sta on tullut surkeiden sopimusten loppusijoituspaikka
- Liigan kärkiseura iski pöytään ison sopimuksen!
- Patrik Laine: yllätyskäänne!
- Olli Jokinen latasi suoraa tekstiä: ”Kaikkien tässä täytyy peiliin katsoa”
- Ei ole totta! HIFK:n uusi hankinta loukkaantui heti
- Urheilucast: Teemu Pulkkisesta iso Liiga-huhu!
- Jonne Virtanen: tässä on ensi kauden työpaikka!
- Suomalaisjätti: NHL kutsuu!
- Patrik Laineen vammasta tipahti karu tieto julki
- Patrik Laineesta surkea uutinen: edessä pitkä sairausloma!
- Nyt jysähti – MM-kultavahti siirtyy Jokereihin!
- HIFK teki emämunauksen! HS: Huippunimi tarjosi itseään seuralle – ”Yksi parhaista”
- Joakim Kemell passitettiin AHL:ään – faneilta täystyrmäys: ”Olen kyllästynyt tähän”
- IL: Useat seurat kiinnostuneita suomalaisvalmentajasta – mukana useampi Liiga-joukkue