Tuomarit jälleen Tammisen hampaissa: ”Alkaa jo naurattaa”

Heinolan Peliitat jatkoi vahvoja otteita Mestiksen pudotuspeleissä, kun joukkue haki jo toisen vierasvoiton Kupittaalta.
Ottelun jälkeen tiukan kamppailun keskustelu siirtyi tuomareihin, kun TUTO-valmentaja Juhani Tamminen antoi palaa tuttuun tyyliinsä.
– Olen jo niin paljon seeproista puhunut, joten ajattelin olla vähän hiljempaa niistä, Tamminen aloitti.
– Sitten ne antaa hakata meidän kavereilta mailat päreiksi maalin edustalla, kun (Mikko) Vanninen seisoo samalla metrin päässä. No meidän kapteeni Antti Virtanen käy kysymässä, että näitkö ja saa vastaukseksi: ”No näin, mutta en viitsi antaa jäähtyä, koska siitä tulisi 5-3-tilanne.” Vetäkää siitä sitten omat johtopäätöksenne, Tamminen jatkoi.
”Mitta täynnä”
Tuomaritoiminta on saanut kokeneen kiekkomiehen mukaan jo uuden merkityksen.
– Itselläni on ollut mitta jo pidempään täynnä näiden kavereiden kanssa. Tiedän, siellä on se kolmikko näiden taustalla. Nostan nämä esille, kunhan kausi on ohi.
Myös Peliittojen tiukkaan puolustukseen perustuva pelitapa sai jonkin verran kritiikkiä turkulaiselta.
– Olen huumorimies, mutta nyt alkaa jo naurattaa. En ole nähnyt koomisempaa ja törkeämpää toimintaa kuin tämä jääkiekon kehitys.
– Kiekkoa vain lankin yli ja pitkän viskomista koko ottelu. Ja sillä voitetaan peli, joten mitä helvettiä, Tamminen ihmetteli.
Kevättä kohden lämpenevä pudotuspelisarja saa jatkoa tiistaina, kun joukkueet iskevät neljännen kerran yhteen Heinolassa.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Toimittaja: HIFK:n tähtipelaaja vaihtaa seuraa – Janne Pesoselta iso paljastus
- Tapparan tähtipelaaja valittiin olympiajoukkueeseen!
- TPS:ltä jättimäinen sopimusuutinen!
- Kolminkertainen Stanley Cup -mestari palaa kahden vuoden tauolta – kaksi seuravaihtoehtoa
- Lähde: Liiga-vahti saanut kaksi sopimustarjousta
- Pittsburgh teki päätöksensä: Jevgeni Malkinista tipahti jättimäinen paljastus
- Uusiin maisemiin – Liigasta tuttu suomalaisvahti vaihtaa seuraa
- USA julkisti ensimmäiset pelaajansa olympialaisiin!
- Kanadan ensimmäiset olympiavalinnat julki – hurja lista NHL-supertähtiä
- HIFK palkkasi uuden toimitusjohtajan
- MTV: Tämä seura haluaa nyt Liigaan – ”Panostettu 20 miljoonaa”
- NHL jää taakse – suomalaisvahti siirtyy Liigaan!
- Expressen: Tässä on Kärppien lupaama pelaajahankinta
- Lähde: TPS ja Kärpät kamppailevat jättivahvistuksesta!
- AL: Henrik Haapala siirtyy Liigaan – tässä uusi seura
- Lehti: Michael Jolyn uusi seura selvisi!
- Kaleva: Kultaleijona neuvottelee sopimuksesta Kärppien kanssa
- Huhumylly käy kuumana: onko tässä Brad Marchandin seuraava osoite NHL:ssä?
- Lähde: Tässä Liigan pistelingon uusi joukkue
- Urheilucast: Jättipalkkaa nauttineen Tommi Tikan Kärpät-diilistä iso paljastus