Tuomarit jälleen Tammisen hampaissa: ”Alkaa jo naurattaa”

Heinolan Peliitat jatkoi vahvoja otteita Mestiksen pudotuspeleissä, kun joukkue haki jo toisen vierasvoiton Kupittaalta.
Ottelun jälkeen tiukan kamppailun keskustelu siirtyi tuomareihin, kun TUTO-valmentaja Juhani Tamminen antoi palaa tuttuun tyyliinsä.
– Olen jo niin paljon seeproista puhunut, joten ajattelin olla vähän hiljempaa niistä, Tamminen aloitti.
– Sitten ne antaa hakata meidän kavereilta mailat päreiksi maalin edustalla, kun (Mikko) Vanninen seisoo samalla metrin päässä. No meidän kapteeni Antti Virtanen käy kysymässä, että näitkö ja saa vastaukseksi: ”No näin, mutta en viitsi antaa jäähtyä, koska siitä tulisi 5-3-tilanne.” Vetäkää siitä sitten omat johtopäätöksenne, Tamminen jatkoi.
”Mitta täynnä”
Tuomaritoiminta on saanut kokeneen kiekkomiehen mukaan jo uuden merkityksen.
– Itselläni on ollut mitta jo pidempään täynnä näiden kavereiden kanssa. Tiedän, siellä on se kolmikko näiden taustalla. Nostan nämä esille, kunhan kausi on ohi.
Myös Peliittojen tiukkaan puolustukseen perustuva pelitapa sai jonkin verran kritiikkiä turkulaiselta.
– Olen huumorimies, mutta nyt alkaa jo naurattaa. En ole nähnyt koomisempaa ja törkeämpää toimintaa kuin tämä jääkiekon kehitys.
– Kiekkoa vain lankin yli ja pitkän viskomista koko ottelu. Ja sillä voitetaan peli, joten mitä helvettiä, Tamminen ihmetteli.
Kevättä kohden lämpenevä pudotuspelisarja saa jatkoa tiistaina, kun joukkueet iskevät neljännen kerran yhteen Heinolassa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Liigaan sääntöuudistus: näin jäähyjen myymiseen puututaan jatkossa
- Pohjoinen puhuu! Tässä ovat Liiga-seurojen TOP 5 -hankinnat
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Kiekko-Espoon kapteenisto alkavalle kaudelle selvillä
- Olli Jokinen räväytti heti: 18-vuotias huippulupaus ykkösketjuun!
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- Leevi Selänteen joukkue selvisi!
- No nyt! Elias Pettersson keräsi hurjat kilot kesällä
- IS: Jokereissa ja Leijonissa pelannut puolustaja kuoli rekkakolarissa
- Vedonlyöjä.com simuloi Liigan – tässä on todennäköisin mestari!
- Liiga-valmentajat ovat puhuneet: tämä joukkue voittaa runkosarjan tulevalla kaudella
- Urheilucast: Oula Palve virittelee paluuta Liigaan – nämä seurat perässä!
- MTV: Rikard Grönborgin tilanteesta uutta tietoa
- Jokerit-hyökkääjä: jättimäinen pelikielto!
- Jokerit: mestarivahti vaihtaa maisemaa!
- Kahden seuran dominointia! Tässä ovat Liigan TOP 5 -puolustajat
- Käsittämätön taso! Tässä ovat Liigan TOP 5 -maalivahdit
- Hurja nimi vapaille markkinoille: Liiga-tähden try-out ei tuottanut sopimusta
- Liigan kausiennakko – sijat 12-9: Tähtipelaajien lähtö iskee päin kasvoja
- Liigan kausiennakko, sijat 16-13: Rahalla ei voi ostaa henkeä – toistuuko karmea katastrofi?