Jukka Jalonen MM-joukkueesta: "NHL-pelaajia enemmän kuin viime vuonna"

Jukka Jalonen nimesi ensimmäisen leiriryhmänsä, joka aloittaa valmistautumisen kohti jääkiekon MM-kisoja. Seitsemän viikon aikana ryhmä elää runsaasti – viikottain tulee uutta miestä ja vanhasta ryhmästä yhtä monta lähtee lomille.
Ensimmäisen leiriryhmän kasaaminen on Jalosen mukaan kaikista haastavinta.
– Ensimmäisen joukkueen kasaaminen on kaikkein vaikein homma, kun joukkueet lopettaa kauden niin eri aikaan, Jalonen kertoi SuomiKiekko-sivustolle.
– Nyt valittu joukkue on kansainvälisesti kokematon, pakko myöntää. Reilu kentällinen on kokeneita pelaajia näissä kinkereissä, loput vähemmän pelanneita ja osa vielä ollenkaan. Varmasti erittäin motivoitunut ja nälkäinen joukkue.
Leiriryhmä ei ole täysin kokeilujoukkue, vaan mahdollista on pysyä joukkueessa koko rumban ajan kisojen loppuun asti. Potentiaalisia MM-kisapelaajia leiriryhmässä ovat mm. viime keväänä kisajoukkueessa mukana olleet Topi Jaakola, Pasi Puistola, Mika Pyörälä, Antti Pihlström ja Jesse Joensuu.
– Viime vuonna kuusi pelaajaa oli alusta loppuun mukana seitsemän viikon ajan. Uskon, että suunnilleen yhtä monella tällä kaudellakin on mahdollisuus samaan. Mutta kilpailu on vielä vähän kovempaa kuin viime kaudella. On selvää, että lopullisessa kisajoukkueessa NHL-pelaajia tulee varmaan olemaan enemmän tällä kaudella.
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Siirto julki – NHL-kärkivaraus palaa tuttuun joukkueeseen
- Joel Kiviranta solmi uuden NHL-sopimuksen!
- Tässä Pikkuleijonien joukkue ja otteluohjelma Hlinka Gretzky Cupiin – pelejä tarjolla myös ilmaiskanavalla
- Teemu Pulkkisen siirron seuraus: Jokerien fanit boikotoivat pelejä: ”Emme voi hyväksyä…”
- MTV Urheilu: Juhamatti Aaltonen ripustaa luistimet naulaan
- MTV: HIFK:n kulttipelaaja Micke-Max Åstenilta karu paljastus siirtomarkkinoilta
- KHL:ssä pitkään viihtynyt Teemu Pulkkinen siirtyy Suomeen – tässä on uusi seura
- MTV: Kiekkoseuran saunailta riistäytyi käsistä – juniorikiekkoilijat epäiltyinä rikoksesta
- Patrik Laine latasi epäilijöilleen kovaa tekstiä TV-sarjassa
- Jääkiekkoon mullistava sääntöuudistus!
- Liiga-seuralle 21-vuotias kapteeni!
- HIFK:n konkarihyökkääjä löysi uuden osoitteen!
- Entinen Ilves-tähti: sopimus revitty!
- Liiga-seura tiedottaa: NHL-lupaus lähtee!
- Ulkomaalaisvahvitus sai kenkää Liigassa – uusi seura selvisi!
- Raimo Helmisen SaiPa teki jälleen huiman tempun!
- NHL-maalitykki etsii yhä uutta joukkuetta – nyt tipahti iso huhu!
- Jesse Puljujärven seura rysäytti jälleen: Haaviin kokenut NHL-hyökkääjä
- Aatos Koivu ällistyttää Pohjois-Amerikassa – NHL-superlupaukset jätettiin tylysti kakkoseksi!
- Kiekko-Espoo kiinnitti MM-hopealeijonan