Washington Capitalsin venäläistähti Aleksandr Ovetshkin on ollut viime aikoina suurissa vaikeuksissa NHL:ssä. Sarjan kaikkien aikojen maalintekijätilaston kärkinimi on pelannut jo yhdeksän peräkkäistä ottelua ilman osumaa.

Ovetshkinin maaliton putki sai jatkoa keskiviikon vastaisena yönä Washingtonin hävitessä Dallas Starsille lukemin 5–6. Capitals kiri ottelussa neljän maalin takaa maalin päähän, mutta venäläiskonkari ei onnistunut kartuttamaan pistesaldoaan.

Ovetshkinin heikot esitykset ovat saaneet venäläismedian arvostelemaan häntä kovin sanoin. Sport24 antoi Washingtonin kapteenille rajua palautetta Dallas-ottelun jälkeen.

– Jälleen yksi väritön ottelu maailman jääkiekkohistorian suurimmalta maalitykiltä, sivusto kirjoitti.

Sport24 kiinnitti huomiota myös tilanteeseen, jossa Ovetshkin auttoi luistimensa terän menettänyttä joukkuetoveriaan Jakob Chychrunia pääsemään vaihtoaitioon. Sivusto käytti tilannetta hyväkseen piikitellessään venäläistähteä.

– Vaikuttaa siltä, että Ovi olisi erittäin hyvä curlingissa!

Ovetshkin jäi ilman tehopisteitä jo kuudennessa ottelussa peräkkäin. Hän ei ollut mukana yhdessäkään Washingtonin viidestä osumasta Dallasia vastaan.

41-vuotiaan Ovetshkinin alkukausi on ollut tilastojen valossa vaisu. Hän on tehnyt 14 ottelussa ainoastaan yhden maalin ja kerännyt yhteensä neljä tehopistettä (1+3).