HPK julkisti keskiviikkona Liiga-kauden 2026-27 kapteenistonsa. Joukkueen uusi kapteeni on hyökkääjä Anrei Hakulinen, joka korvaa kapteenin tehtävissä seurasta lähteneen Petteri Nikkilän.

Hakulinen, 36, aloittaa toisen kautensa HPK:ssa. Viime kaudella hän toimi HPK:n varakapteenina. Hakulinen on toiminut Liigassa aiemmin myös Lukon kapteenina kahden kauden ajan.

HPK:n alkavan kauden varakapteenit ovat puolestaan Sami Päivärinta sekä Miska Kukkonen. Komeat 41 tehopistettä viime kaudella tehnyt Päivärinta kuului Leijonien maailmanmestarijoukkueeseen viime keväänä. Myös Kukkosella on alla uransa paras Liiga-kausi 23 tehopisteellään.

HPK nimesi kaikkiaan kuuden johtavan pelaajan ryhmän, joka toimii valmentajien ja joukkueen välissä. Joukkueen ns. varavarakapteeneina toimivat Harri Kainulainen, Olli Korhonen ja Brendan Ranford.

Pallokerhon kapteenisto. 🫡

#HPK #Liiga

LUE MYÖS: